Kablosuz tasarsız ağlarda kimlik doğrulama protokolleri
Authentication protocols on wireless ad hoc networks
  1. Tez No: 285477
  2. Yazar: RUSTAM BABAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ AKCAYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sıradan kablolu bağlantılara göre, kablosuz ağlar kullanıcılarına birçok avantaj sunmaktadır. Fakat bunun yanısıra, kablosuz ağlar için güvenli koşulların sağlanması da oldukça gereklidir. Standart kablolu bağlantılarda, yerel ağlara müdahele etmenin daha zor olmasına rağmen, kablosuz bağlantılar bu konuda çok daha hassas kalmaktadır. Bu tez çalışmasında, günümüzde giderek daha çok yaygınlaşan kablosuz ağ teknolojileri araştırılmıştır. Ağların yapısı, özellikleri, güvenlik durumları incelenerek sunulmuştur. Ayrıca, tasarsız kablosuz ağlarda güvenlik yöntemi olarak nitelendirilen kimlik doğrulama, yetkilendirme süreçlerinin öneminden bahsedilmiş ve farklı kimlik doğrulama protokollerinin çalışma prensipleri araştırılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında Delphi platformu kullanılarak, ağlarda kimlik doğrulama benzetimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparatively with classical wired networks, wireless networks offer many advantages to their users. But in addition to this, it is very important to provide secure conditions for such network. In classic wired connections, it is difficult to interrupt local networks, but wireless connections have much more sensibilities about it. In this thesis, were mentioned wireless network technologies, which are getting more popular. Structure, properties, security conditions of networks analyzed and presented. Also several security techniques on ad hoc wireless networks, like authentication, authorization were mentioned and principles of several authentication protocols researched. At the implementation part of this study, there was applied authentication simulation using Delphi platform.