E-öğrenmeye destek amaçlı mobil öğrenme uygulaması geliştirme ve etkilerinin incelenmesi
Development of a mobile learning application to support e-learning and analyze its effects
- Tez No: 285478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU KILIÇ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son zamanlarda hızla gelişen mobil ve iletişim teknolojileri sayesinde etkili ve zengin mobil uygulamalar geliştirme imkanı doğmuştur. Bu teknolojilerden öğrenme alanında da yaygın olarak faydalanılabileceği düşünülmektedir.Ülkemizde uzaktan eğitim ve e-öğrenme uygulamaları büyük ilgi görmektedir. Uzaktan eğitim hizmeti veren eğitim kurumları e-öğrenme uygulamaları ile öğrencilerin öğrenme faaliyetlerine katılmalarını sağlamaktadır. E-öğrenme uygulamaları öğrencileri için bir çok fayda sağlamasına rağmen bazı sınırlılıkları bulunmaktadır. E-öğrenmenin sınırlılıkları ile bu sınırlılıklara ilişkin mobil öğrenme (m-öğrenme)'nin sağladığı avantajlar birlikte ele alındığında öğrenciler için daha etkili öğrenme ortamları sunulabileceği düşünülmüştür.Bu çalışma kapsamında uzaktan eğitim öğrencileri için e-öğrenmeye destek amaçlı bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen bu mobil uygulama Gazi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu öğrencileri arasından 13 öğrenci tarafından kullanılmıştır. Çalışma sonunda m-öğrenme uygulaması hakkındaki öğrenci ve öğretim görevlisi görüşleri alınmış ve m-öğrenme uygulamasının etkililiği incelenmiştir.Çalışma sonunda m-öğrenmenin e-öğrenmeye destek olarak kullanılması ile öğrencilerin mekan ve zaman sınırlaması olmadan eğitim faaliyetlerine katılabildikleri belirlenmiştir. Böylece öğrencilere her yerde ve her zaman eğitim imkanı sunulmuştur. Ayrıca gönderilen bilgilendirme SMS (Short Message Service)'leri ile öğrencilerin ders iptali, ödev tarihi, sınav tarihi gibi durumlardan ve okul yönetimi tarafında yapılan duyurulardan haberdar olmaları sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, thanks to the rapidly growing mobile and communications technologies have given an opportunity to arise develop effective and rich mobile applications. It is tought that using these technologies will benefit to education.In our country, distance education and e-learning applications have been very interested in. Educational institutions that service distance education provide students? educational activities with e-learning applications. Altough e-learning applications have so many advantages for students, there are some limitations in this field. It has been tought that e-learning limitations and mobile learning (m-learning) benefits regarding to these limitations taken into consideration will provide for students having more effective learning environment.In this study, a mobile application has been developed to support e-learning for students of distance education. Mobile application that has been developed was used by 13 students among Gazi University School of Distance Education students. At the end of the study, students? opinions about the m-learning application and effectiveness of the m-learning application have been analysed.It has been determined that thanks to using m-learning in support of e-learning, students were able to have learning activities without time and place at the end of the study. Thus, students were provided with anywhere and anytime learning opportunity. Furthermore, sent informative SMS (Short Message Service) provided students getting informed with announcements of school management and situations like course cancellation, homework assignment, exam date.