Ege bölgesinde bulunan karayosunu,bazı denizel alg türleri ve sedimentlerindeki 134Cs, 137Cs, 40K düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 28548
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Çevre Mühendisliği, Nuclear Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu calısmada Ege Bölgesinin farklı biotobunu temsil eden karayosunu, alg ve ortamından alman sediment örneklerinin radyoaktiviteleri, yüksek enerji gama spektroskop! yöntemi kullanılarak saptandı. Örneklerdeki Cs-134, Cs-137 ve K-40'ın radyoaktivite düzeyleri Bq/kg kuru ağırlık olarak ölçüldü. Farklı bölge ve türlere ait örneklerle yapılan ölçümlerde, radyoaktivite düzeylerinde bariz farklılıklar gözlendi. Ölçüm sonuçlarına göre maksimum ve minimum aktivite değerleri karayosunu örneklerinde; Cs-137 237-1220 Bq/kg, Cs-134 2-66 Bq/kg, K-40 19-710. Bq/kg, alg örneklerinde; Cs-137 8-140 Bq/kg, Cs-134 13-82 Bq/kg, K-40 330-2963 Bq/kg, sediment örneklerinde; Cs-137 24-174 Bq/kg, Cs-134 18-55 Bq/kg, K-40 434-1368 Bq/kg arasında değişen değerlerde bulundu. Sonuç olarak alg örneklerinin, karayosunu örneklerine oranla düşük Cs aktivitesi gösterdikleri belirlendi. Örneklerde ölçülen radyoaktivite düzeylerinin, bölgelere ve türlere göre değişmekte olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY x In this study, radioactivities of mosses, algae and the samples of the sediment of alg-lands which represent different biotops in Aegean Region were detected by using a High Energy Gamma Spectroscopy. The radioactivity levels of Cs-134, Cs-137 and K-40 in the samples were measured as Bq/kg based on dry weights. Significant differences were observed in the radioactivitiy levels belonging to the samples of different region and species. From the experimental results, the maximum and minimum activity levels were found to be Cs-137 237-1220 Bq/kg, Cs-134 2-66 Bq/kg, K-40 19-710 Bq/kg for mosses samples; Cs-137 8-140 Bq/kg, Cs-134 13-82 Bq/kg, K-40 330-2963 Bq/kg for algae samples; Cs-137 24-174 Bq/kg, Cs-134 18-55 Bq/kg, K-40 434-1368 Bq/kg for sediment samples. As a result, it was detected that algae samples had lower Cs activity than mosses samples. The measured levels of radiactivity were found to be changing in relation with their region and species.