Mikroişlemci kontrollü çok kanallı analizör kartı yapımı
  1. Tez No: 28549
  2. Yazar: CENAP EGE BORA
  3. Danışmanlar: DR. SERDAR AKDURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Nükleer Mühendislik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmayla gama spektroskopisi nde kullanılan Çok Kanallı Analizörün (MCA) gerçekleştirilmesi ve konu üzerine bilgi birikiminin sağlanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, 1024 kanallı 40us. çevrim samanına sahip Wilkinson tipi ADC yapılmıştır, ADC ' den gelen bilgiyi hafızasında biriktirip belirli zamanlarda bilgisayara aktaran arabirim gerçekleştirilmiştir. Bu kart bilgisayarın slotlarına yerleştirilecek şekilde yapılmıştir.Arabirimde zamanlama ve toplama işlemlerinin yapılmasında PLA'lar ( Programmable Logic Area ) kullanılmıştır. Bu donanım için Çok Kanallı Analizör özelliklerini yerine getirecek BASIC programı yazılmıştır. ADC, arabirim ve yazılan program uyumlu olarak çalışmaktad ir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY !n this thesis work it is aimed to realise a multichannel analyser, which is used in gamma spectroscopy and to provide collecting knowledge on this subject area. A Wilkinson type ADC, which has a 40jus. conversion time and 1024 channels is designed and constructed. An interface which stores the data from ADC and transfers it to PC at certain instants of the time is constructed. This card is designed to fit the slots inside the PC. A Programmable Logic Area (PLA) was used for collecting the data in the memory and transfering it to the computer. A BASIC programme which will provide the functions of a MCA is written for this hardware. It has been observed that the ADC, the interface and programme is written have been working in harmony in gamma spectroskopic measurements.