Bulanık mantık ile kemik yaşı tespiti
Bone age assesment with fuzzy logic
- Tez No: 285489
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyoteknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bilgisayar sistemleri insanların hayatlarında karşılaştıkları problemleri çözme ve kolaylaştırma amacıyla geliştirilmiştir. En gelişmiş varlık olan insanın problemler karşısında bulduğu çözümleri sayısal sisteme uyarlamak çok önemlidir.Bu tez çalışmasında insan gücü ile yapılan radyolojik grafilerin bilgisayar ortamında yorumlanması hedeflenmiştir. El bilek grafileri kemik yaşının tespitinde kullanılmakta olup pediatri, adli tıp, çocuk gelişimi alanlarında sıklıkla incelenmektedir.Kemik yaşı tespitinde kullanılan Greulich ? Pyle yöntemi ile Tanner ? Whitehouse yöntemi incelendi. Bu yöntemlerden Tanner ? Whitehouse otomasyona daha uygun olmasına rağmen karmaşıklığı ve kullanılmaması sebebiyle kullanımı daha kolay ve yaygın olan Greulich ? Pyle yöntemi tercih edildi.Bilgisayar sistemlerinde karar verme mekanizmaları incelenerek bulanık mantık kullanılmasına karar verildi.Kemik yaşı tespiti adına yapılan çalışmalar değerlendirildi. Yazılım tasarımı yapılarak Karpal kemikler üzerinden pre-puberte (0-7 yaş) dönemi çocukların el grafileri yorumlanmaya çalışıldı.Bulanık mantık ile sol el grafilerini yorumlayacak yazılım geliştirildi. Geliştirilen yazılımla uzman kullanıcı tarafından seçilen karpal bölgedeki kemik alanlarından incelen grafiye ait kemik yaşı hesap edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Computer systems have been developed in order to facilitate people's live and solve their problems. It is very important to compute solution of human who is the most advanced asset.In this study, we aim to calculate of radiological radiographs which is examined by manpower. Bone age assessment based on the radiograph of the left hand and wrist. Radiographs are examined frequently by pediatric, forensic medicine, growth of child.We examined Greulich & Pyle Method and Tanner & Whitehouse method which is used assesment of bone age. Rather Tanner & Whitehouse method is suitable of calculation than Greulich & Pyle Method, we chose Greulich & Pyle Method because of Tanner & Whitehouse method is useless and complex.Decision maker systems is examined and we decided to use fuzzy logic algorithm which is very succesfully of understanding of digital system.We examined studies of bone age assesment. We designed software and work to interpret of pre-puberty (0-7 years) children?s radiograph by carpal bones.Fuzzy logic with software developed to interpret the left hand radiographs. Expert user?s selected region of carpal bone are processed with software and bone age assesment were estimated.