Yatağan Termik Santralı dip ve baca küllerinde radyoaktif polonyum ve kurşun düzeyinin ölçülmesi
  1. Tez No: 28550
  2. Yazar: NURAN ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Çalışmada kömür ve kül örneklerinde radyoaktif Po- 210 tayininde elektrokimyasal toplama ve Polonyumun al fa radyasyonunun deteksiyonu esasına dayanan bir tekniğin uygulaması gerçekleştirildi. Uygulamalar için Yatağan Termik Santralinden alınan ve daha önce bir başka çalışmada gama ve X-ışınları spektroskopisi ile Th-234, Ra-226, U-238 ve Po-210 analizleri yapılmış olan kömür, dip külü ve baca külleri kullanıldı. Her bir materyalden ikişer örnek hazırlanarak Polon yumun ekstraksiyonu ve bakır plakalar üzerinde elektrodepozisyonu yapıldı. Bu plakaların belli zaman aralıklarıyla üçer kez alfa-sayımları yapıldı. Kömür, dip külü ve baca külü bünyesindeki, Po-210 birikimle birbirleriyle ve literatür verileri ile karşılaştırıldı. Deneysel sonuçlar uygulanan tekniğin bu tür örneklerdeki Polonyum konsantrasyonunun direkt olarak ölçülmesinde başarıyla kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A technique based on electrochemical deposition and alf a-counting was applied for determination of radioactive Po-210 in coal and ash samples. Coal, bottom ash and fly ash samples taken from Yatağan Power plant and used for Th-234, Ra-226, Ü-238 and Po-210 determina tions by gamma and X-ray spectroscopy were used for the application of the method. Two samples from each material were prepared and Polonium was extracted and electrochemically deposited on copper plates. These plates were counted for three times with certain intervals of time for their alfa- radioactivity. The measured Po-210 concentrations in coal, bottom ash and flay ash were compared with each other and with literature values. The experimental results have shown that the technique used could be successfully applied for direct measurements of Polonium in these types of samples.