Muğla ili Yatağan ilçesinin içme ve kullanma sularının ağır metal yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of heavy metals properties of drinking and using waters for Yatağan in Muğla
- Tez No: 157285
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Araştırma Muğla ili Yatağan ilçesinde yapılmıştır. İlçenin en önemli kuruluşu Yatağan Termik Santralidir. Türkiye toplam elektrik üretiminin %3.5'i santral tarafından üretilmektedir. İlk ünitesi 1982 yılında çalışmaya başlayan santral, günde 18000 ton yakıt tüketmektedir. Santralin kuruluşundan sonra ilçe hızla büyümüştür. Artan nüfusa paralel olarak su ihtiyacı da artma göstermiştir. Günümüzün en değerli doğal kaynağı haline gelen su, kirlenmeden korunmalı ve bu şekilde içilmesi sağlanmalıdır. Bölgede yaygın olarak kullanılan yakıt nedeniyle ağır metal kirliliği oluşabilmektedir. Bu nedenle içme sularının ağır metal yönünden standartlara uygun olması gerekir. Bu çalışma, bölgede kullanılan kuyu, dere ve şebeke sularının ağır metal özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Su örneklerinin alınmasında, analizlerin yapıldığı laboratuvara ulaştırılmasında ve ağır metal özelliklerinin belirlenmesinde (siyanür, kurşun, kadmiyum, alüminyum, arsenik, cıva ve nitrat azotu) Türk Standartları 266'da belirtilen yöntemler uygulanmıştır. Çalışma bölgesinden 3 tanesi kuyu, 3 tanesi dere ve 4 tanesi şebeke suyu olmak üzere toplam 10 numune alınmıştır. Siyanür haricindeki parametrelerin standartların çok altında olduğu tespit edilmiştir. Siyanüründe kuyu ve dere suyunda çok yüksek olduğu belirlenmiştir. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of Heavy Metals Properties of Drinking and Using Waters for Yatağan. In this study, Heavy Metals of drinking and using waters for Yatağan region were evaluated. Thermic power house is the most important foundation for Yatağan. Turkey's total electricpower of %3.5 have been produced by the Thermic power house. First unit has started in 1982. It has cosumed 18000 fuel for a day. After it had built, the district rapidly changed. The fuel has used strictly in this area and haevy metals pollutions have increased. For this reasons, drinking and using waters must be appropriate for heavy metals standart. It has been observed Turkish Standards 266 during the taking from sources transporting to laboratory and operating of samples (Heavy Metals: cyanide, lead, aluminium, arsenic, mercury, cadmium, nitrate). 10 samples so that 3 of them are from the wells, 3 from rivers and 4 from distribution system were taken for experimental studies. Without cyanide, all the properties were under standart. Only cyanide in wells and rivers were above the standart. 67