Heracleum persicum bitkisi saplarının enerji hammaddesi olarak değerlendirilmesi
Utilization of Heracleum persicum stalks as a source of energy
- Tez No: 285516
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAŞUK KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada otsu bitkilerden olan heracleum persicum bitkisi saplarının bir enerji kaynağı olarak değerlendirilmesi için, heracleum persicum sapları öğütüldü. Un haline getirildi ve daha sonra bir otoklav içinde, basınç altında, değişik sıcaklıklar ve değişik organik çözücüler (metanol, etanol, aseton ve 2-bütanol) ve katalizör olarak sodyum karbonat ve sodyum hidroksit kullanılarak katalizörlü ve katalizörsüz dönüşüm işlemleri gerçekleştirildi. Bu çalışmadaki amaç petrol kaynaklı yakıtlara alternatif yakıt elde etmekti.
Özet (Çeviri)
In this study, herbal Heracleum persicum stalks were grinded for utilization as a source of energy. They were converted to flour and then in an otoklav, under pressure at different temperatures and by using some organic compounds (methanol, ethanol, acetone and 2-butanol) as catalysts sodium carbonate and sodium hydroxide, transformation activities were realized with and without catalyst. The aim of this study was to obtain an alternative for petrolium derived fuels.