Zonguldak taş kömürlerinin kül içeriklerinin doğal radyoaktivitelerinden yararlanılarak saptanması
- Tez No: 28553
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Bu çalışmada kömürün doğal radyoaktivitesinden yararlanarak kül içeriğinin tayini yöntemi Zonguldak taşkömürlerine uygulanarak sonuçlar kimyasal tayin sonuçlan ile karşılaştırıldı. Tayinlerde örneklerin doğal gama spektrumlarındaki K, U, Th pikleri ile toplam sayımlar değerlendirildi.Kullanılan taşkömürlerinde U ve Th deteksiyon limitleri altında bulunduğu için değerlendirmeye alınmadı. Örneklerin K aktiviteleri ile yakma yöntemi kullanılarak elde edilen kul içerikleri arasında lineer bir ilişki gözlendi. Benzer bir ilişki toplam aktivite içinde elde edildi. Bunlardan elde edilen grafiğin denklemi kullanılarak bu tür örneklerde direkt kül tayini yapılabileceği belirlendi. Bulunan İlişkiden hesaplanan kül konsantrasyonu ile yakma yöntemi ile elde edilen kül oranlarının % 0.3 lük bir sapmayla çok iyi uygunluk içinde olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work determination of ash content of coal samples were realized by making use of their natural radioactivity. The technique was applied to Zonguldak mining coals and the results were compared with those of chemical determinations. The K, U, Th peaks and the total counts in the gamma spectra of the samples were used in the determinations. Since the U and Th counts were found under detection limits, they were not taken for evaluations. A linear relation was obtained between K activity of the samples and the Ash content found by burning of the coal.A similar relation was obtained for also total gamma activity. It was determined that the equation of the plot of the above relations could be used for direct determination of ash content of this kind of coal samples. The results calculated using this relation was found to be in agreement with the results of chemical method by a deviation of 0.3 %.