Aluminasilikat bazlı yeni ışıldar maddelerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new based on aluminosilicate phosphors
  1. Tez No: 285538
  2. Yazar: ESRA ÇIRÇIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZPOZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma da aluminasilikat bazlı yeni ışıldar maddeler sentezlendi. MgAl2Si2O8 konut kristaline Mn4+ iyonları ve lantanit serisi iyonlarından La3+, Ce3+, Pr3+,4+, Nd3+, Sm3+, Eu3+, Gd3+, Tb3+,4+, Dy3+, Ho3+, Er3+, Tm3+, Yb3+, Lu3+ değişik oranlarda katkılanarak katı karışımlar elde edildi. Sentez şartları termal analiz yöntemleri (DTA/TG/DTG) ile belirlendi. Farklı katı karışımlara 900 oC, 1000 oC, 1100 oC, 1200 oC ve 1300 oC' de olmak üzere farklı sıcaklıklarda 3 saat süre ile kül fırınında ısıl işlem uygulanarak katı hal tepkimeleri gerçekleştirildi. Açık atmosferde ve porselen kayıkçıklar içerisinde yürütülen tepkimelerden elde edilen ürünlerin kristal sistemleri x-ışını toz difraksiyonu (XRD) yöntemi ile araştırıldı. Triklinik kristal sisteminde kristallendiği belirlenen katkılı MgAl2Si2O8 sistemlerinin birim hücre parametreleri belirlendi. Işıldar sistemlerin yüzey incelemeleri ve EDX analizleri taramalı elektron mikroskop (SEM) ile iletkenlik davranışları Dört Nokta DC yöntemi ile araştırıldı. Oluşan ürünlerin ışıma özellikleri ve ışıma süreleri fotolüminesans spektrofotometresi ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, new aluminosilicate phosphors were synhesized. The Mn4+ and La3+, Ce3+, Pr3+,4+, Nd3+, Sm3+, Eu3+, Gd3+, Tb3+,4+, Dy3+, Ho3+, Er3+, Tm3+, Yb3+, Lu3+ lanthanide group ions were doped to MgAl2Si2O8 host crystal in different ratios. The optimization of reaction conditions was carried out by differential thermal analysis, thermal gravimetry (DTA/TG/DTG) methods. The mixtures to achieve a solid state reaction were heated in porcelein crucibles at different temperature, 900 oC, 1000 oC, 1100 oC, 1200 oC ve 1300 oC, for 3 hours. The reaction products in triclinic crystal system obtained in an open atmosphere were characterized by x-ray powder diffractions (XRD). Surface investigations and EDX analysis were determined by using Scanning Electron Microscope (SEM) instrument and conductivity behaviour of phosphors were investigated by Four Probe DC method. Photoluminescence spectrophotometer instrument was used for the observation of the excitation - emission spectras and decay times.