Erciyes Üniversitesi kampüsünde GSM900 ve GSM1800 şebekelerinin oluşturduğu elektromanyetik kirliliğin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measurement and evaluation of the electromagnetic pollution produced by GSM900 and GSM1800 networks at Erciyes University campus
  1. Tez No: 285537
  2. Yazar: UĞUR SORGUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Telekomünikasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geçtiğimiz yüzyılda bilim dünyası hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde ilerlemiştir. Teknolojinin bu denli hızlı gelişmesinin beraberinde getirdiği en büyük problem, bir çevre problemi olarak görülen elektromanyetik kirlilik problemidir. Yakın çevremizde bulunan mikrodalga fırınlar, saç kurutma makineleri gibi cihazların yanı sıra radyo ve televizyon vericileri, baz istasyonları gibi elektromanyetik alanlara sürekli olarak maruz kalınmaktadır.21. yüzyılın son çeyreği ile başlayan haberleşme teknolojilerinin gelişimi hız kesmeksizin devam etmektedir. Nitekim haberleşme sistemlerinin kullanımı ve giderek yaygınlaşması yapılan spektral araştırmalar neticesinde elektromanyetik kirlilikte önemli bir yer tuttuğunu göstermiştir. Bahsedilen elektromanyetik kirliliği kısıtlamak amacıyla uluslar arası kuruluşlar bazı sınır değerler getirmişlerdir.Artan dünya nüfusuna paralel olarak yeni baz istasyonlarının kurulması ve planlanması gerekmektedir. Ancak baz istasyonlarının sağlıklı olup olmadığı üzerine yapılan sayısız çalışmaya rağmen bilim dünyası henüz tam bir mutabakat sağlamış değildir. Birleşmiş milletlerin ihtiyatlılık prensibi, eğer ortada bir risk varsa gerekli tedbirlerin alınmasını tavsiye etmektedir. Bu tez çalışmasında, Erciyes Üniversitesinde yaygın olarak kullanılan GSM 900 ve GSM 1800 haberleşme sistemlerinden kaynaklanan elektromanyetik kirliliğin ölçülmesi, ulusal ve uluslar arası kuruluşların belirlediği sınır değerlerle karşılaştırılması ve elektromanyetik kirliliğin haritalanması amaçlanmıştır.Çalışma alanı olarak bir çok baz istasyonun gölgesinde olan Erciyes Üniversitesi kampüsü seçilmiş ve 80 ayrı noktada ölçüm gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma yapılırken Spectran HF-6065 Marka Spektrum Analizör, yönlü anten, Garmin marka el tipi GPS ve taşınabilir bilgisayar kullanılmıştır. Ölçümler yapılırken, Telekomünikasyon kurumunun ilgili yönetmeliğine bağlı kalınmıştır. Çalışma sonunda elektromanyetik kirlilik haritaları oluşturulmuş ve elektromanyetik kirlilikten korunmak için alınabilecek önlemlerden bahsedilmiştir
Özet (Çeviri)
The scientific world has progressed rapidly than ever before in the past century. The rapid development of technology brought about the electromagnetic pollution problem which is seen as one of the biggest environmental problem. As well as electromagnetic field emitting devices are close around us such as microwave ovens, hair dryers, human are continuously exposed to the electromagnetic field generators such radio and television transmitters and base stations.Development of the communication technologies have begun with the last quarter of 21 th Century and it continues unabated. Indeed, as a result of the spectral studies, the increasing uses of communication systems have shown an important role at electromagnetic pollution. In order to restrict the mentioned electromagnetic pollution, international organizations have brought some limits.The establishment and planning of new base stations are required, in parallel with the increasing world population. Although there are numerous studies which are conducted on whether base stations are healthy, the scientific world is not achieved full agreement yet. If there is a risk in the environment, the principle of United Nations prudence recommends that necessary precautions should be taken by governments. In this thesis, it is aimed that, measurement of the electromagnetic pollution produced by GSM 900 and GSM 1800 communication systems which are widely used in Erciyes University, comparing the limit values determined by national and international organizations and mapping of electromagnetic pollution.Erciyes University campus, which is in the shadow of many base stations, were selected as the study area and measurements are realized at 80 different points. During this study, Spectran HF-6065 brand Spectrum Analyzer, directional antenna, Garmin brand portable handheld GPS and a computer are used. During the measurements, it is adhered to the regulations of the Telecommunications Authority. At the end of this study, the electromagnetic pollution maps have been created and in order to protect against the electromagnetic pollution, precautions which should be taken are presented.