Bina içi ve bina dışı radon konsantrasyonlarının aylara göre değişiminin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 28554
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET f Yeryüzünün en üst tabakasındaki Ra-226'nin boeunması sonucu oluşan asal gaz Rn-222» atmosferdeki doğal radyoaktivitenin en önemli kaynaklarından biridir. Topraktan havaya Bn-222'nin dış soluması toprak karekteristiklerine ve meteorolojik parametrelere bağlıdır. Bu çalışmada bir yıl boyunca tek katlı betonarme bir binanın içinde ve dışında havada radon konsantrasyonları Lucas hücresi kullanılarak ölçülmüş aylık ve mevsimsel değişimler gözlenmiştir. Radon konsantrasyonlarındaki değişmeler meteorolojik parametrelere bağlı olarak incelenmiş elde edilen sonuçlardan havadaki radon kosantrasyonlarındaki dalgalanmaları/ meteorolojik şartların değişmesinden büyük ölçüde etkilendiği saptanmıştır. Binaiçi ve binadışı havadaki toplam yüzey gama aktiviteleride nR/h olarak ölçülmüştür. Radon ve gama sonuçları / diğer ülke verileri ile karsılaştırılmıştır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rn-222 is an inert gas and occurs as the decay product of Ra-226 which takeg place on the outermost layer of earth. It is one of the important sources of natural radioactivity in atmosphere. The diffusion of radon from soil to air depends on the characteristicsof soil and meteorological parameters. In this work indoor and out door radon concentrations in the air of a single layer building has been measured in a one year period and the monthly and seasonal changes were observed the dependence of concentrations on the meteorological parameters were investigated. The results have shown that the variations of radon concentrations are strongly effected by the changes of meteorological conditions. Indoor and out door surface gamma measurements in uR/h were also realized- T^e radon and gamma results were compared with the data given for other countries. Ill