Parallel solution of soil-structure interaction problems on PC clusters
Zemin-yapı etkileşimi problemlerinin bilgisayar kümelerinde paralel çözümlenmesi
- Tez No: 285549
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KURÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İnşaat Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Zemin yapı etkileşimi problemlerinin sayısal değerlendirilmesi problemlerin dinamik ve yi-nelemeli (doğrusal olmayan) yapısı nedeniyle ağır hesaplama yükü gerektirir. Ayrıca, zemin-yapı etkileşiminin modellenmesi güvenilir sonuçlar için daha sıkı ağ yapılarını gerektirebilir.Makul yürütme zamanı içinde sonuçlar elde etmek için en son bilgisayar teknolojileri kul-lanılmalıdır.Bu çalışma zemin-yapı etkileşimi problemlerinin sayısal çözümü için paralel dinamik sonluelemanlar analizi yönteminin geliştirilmesi ve uygulanmasını hede ? er. Bu amaçla öncelikle,genis¸letilebilir bir paralel sonlu elemanlar analizi k¨ut¨uphanesi gelis¸tirilmis¸tir. Daha sonra bukütüphaneye paralel dinamik çözüm yöntemini uygulayan algoritmalar eklenmiştir. Paraleldinamik çözüm algoritması örtük Newmark integral algoritması üzerine kuruludur. Bu al-goritma MPI (Message Passing Interface - Mesaj Geçme Arayüzü) kullanılarak paralel halegetirilmiştir. Toprak malzemesinin sayısal modellenmesi için doğrusala eşdeğer malzememodeli kullanılmıştır. Uygulanan doğrusala eşdeğer malzeme modelinin ilave doğrulama test-leri EduShake programı ile yapılan karşılaştırılmalarla gösterilmiştir. Çeşitli testler yapılarakuygulanan algoritmalar değerlendirilmiş ve paralel performansı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerical assessment of soil structure interaction problems require heavy computational ef-forts because of the dynamic and iterative (nonlinear) nature of the problems. Furthermore,modeling soil-structure interaction may require ? ner meshes in order to get reliable results.Latest computing technologies must be utilized to achieve results in reasonable run times.This study focuses on development and implantation of a parallel dynamic ? nite element anal-ysis method for numerical solution of soil-structure interaction problems. For this purpose? rst, an extensible parallel ? nite element analysis library was developed. Then this librarywas extended with algorithms that implement the parallel dynamic solution method. Paralleldynamic solution algorithm is based on Implicit Newmark integration algorithm. This algo-rithm was parallelized using MPI (Message Passing Interface). For numerical modeling ofsoil material an equivalent linear material model was used. Additional numerical veri ? ca-tion of the implemented equivalent linear material model was shown by comparisons withEduShake software. Several tests were done to benchmark and demonstrate parallel perfor-mance of implemented algorithms.