Assessment of sea level rise for coastal zone management: Vulnerability of Fethiye Bay
Kıyı alanları yönetimi açısından deniz seviyesi yükselmesinin değerlendirilmesi: Fethiye Körfezi kırılganlık derecesi
  1. Tez No: 383233
  2. Yazar: AYSİM DAMLA ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİZAR ÖZYURT, PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Alçak rakımlı araziye sahip coğrafyalar, yerleşim, tarım ve turizm faaliyetleri açısından toplumlar için oldukça ilgi çekici ve tercih edilir olmuştur. Insanların genellikle bu alçak arazilere sahip bölgelerde yerleşik hayata geçtiklerini ve medeniyetlerin bu coğrafyalar üzerinde geliştiğini son yapılan arkeolojik araştırmalar açıkça göstermektedir. Küresel iklim değişikliğinin etkilerinden biri olan ve genel olarak yüzey sularının ısısal olarak genleşmesi sebebiyle yükselen deniz seviyesi özellikle deniz seviyesindeki ya da deniz seviyesinin altındaki araziler için büyüyen bir tehdit oluşturmaktadır. Deniz seviyesi yükselmesinin en şiddetli etkileri arasında; uzun vadede, kıyı erozyonu, karaların su altında kalma tehlikesi, yükselen deniz kabarması ve tatlı su kaynaklarına deniz suyunun nüfuz etmesi dolayısıyla kıyı alanlarını su basması riski ön plana çıkmaktadır. (Ozyurt, 2010). Ilgi çekici bir turistik merkez olan Fethiye bölgesi, tarih boyunca deprem ve tsunami gibi çeşitli felaketlere ev sahipliği yapmıştır. (Minoura et.al., 2000). Bu antik kentin topografik özellikleri, deniz seviyesine karşı hassasiyet modeli (CVI Modeli ve Bulanık Mantık Yöntemi ile Kırılganlık Modellenmesi (Ozyurt, 2010)) kapsamında yapılacak bir kıyı hassasiyet değerlendirmesi gerekliliği ile kenti ön plana çıkartmaktadır. Bu tez çalışmasının esas amacı, uzun vadede bölgenin sürdürülebilirliği için alınacak önlemler ve hazırlanacak uyum planları çerçevesinde karar vericilere yol göstermesi amacıyla Fethiye Körfezinin kırılganlık önceliği derecesini belirlemektir. Bu amaç kapsamında, hem bulanık mantık yöntemi kullanılarak hazırlanan hem de parameter bazlı basit model ile yapılan kırılganlık değerlendirmesi çalışmaları gerçekleştirilmiş ve iki modelin sonuçları karşılaştırılmıştır. Parametre bazlı basit model sonuçları, kıyı kırılganlık derecesini yüksek-orta aralıkta hesaplamakta olup bulanık mantık yöntemi kullanılarak hazırlanan kırılganlık değerlendirme modeli sonucunda ise bu derece orta aralık olarak belirlenmiştir. Gerçekleştirilen iki model çalışması sonuçlarının ışığında, deniz seviyesi yükselmesine karşı en çarpıcı etkiyi sırasıyla, karaların su altında kalma tehlikesi, kıyı erozyonu ve yükselen deniz kabarması dolayısıyla kıyı alanlarını su basması riski göstermektedir. Bu çalışma, karar verme yetkisine sahip resmi makam ve mercilere, kıyı alanları yönetimi uygulamaları açısından kaynakların en iyi dağıtımı ve uyum politikaları konularında fikir vermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Low-lying geographies are quite attractive and preferable for the populations in terms of settlement, agriculture and tourism. Based on the recent findings of archaeological research, it can obviously be seen that people has generally settled and developed civilizations on low-lying areas. As one of the impacts of global climate change, accelerated sea level rise mainly due to thermal expansion of surface waters has become a growing threat especially for low-lying areas worldwide. Among the most profound impacts of sea level rise, coastal erosion, inundation of lands, flooding of coastal areas due to increased storm surges and salt water intrusion to fresh water resources (Ozyurt, 2010) come into prominence in the long term. Fethiye as an attractive touristic destination in Turkey is exposed to many hazards like tsunamis and earthquakes throughout the history (Minoura et al. 2000). Topographical characteristics of this ancient town of Turkey, brings its importance into forefront in terms of the need for its coastal vulnerability assessment within the CVI (Coastal Vulnerability Index to Sea Level Rise) Model and FCVAM (Fuzzy Coastal Vulnerability Assessment Model) (Ozyurt, 2010). The main objective of this thesis is to determine the vulnerability of Fethiye in order to be a guide for decision makers in taking measure and preparing adaptation plans for its sustainability in the long term scale. Within the scope of this thesis, the vulnerability assessment studies with both fuzzy logic and parameter based basic version are conducted and compared. The preliminary model result gives the coastal vulnerability level as high-moderate, but the fuzzy coastal vulnerability assessment model obtains vulnerability level within the moderate range. In light of the results of both model studies, inundation, coastal erosion and flooding due to storm surge rank in vulnerability priority as the most salient coastal impacts of sea level rise. This study aims to give an idea for authorities and decision makers on the optimal resource allocation and adaptation plans in the sense of coastal zone management practices.