Investigation of a damaged historical mosque with finite element analysis
Hasarlı tarihi bir caminin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
  1. Tez No: 285557
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇAĞIL KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM CANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tarihi yapılar kültürel mirasımızın önemli bir bölümünü oluşturduğundan dolayı iyi korunmaları gerekmektedir. Bundan dolayı tarihi yapıların davranışının anlaşılması çok önemlidir.Bu çalışmada 16 yüzyıl klasik Osmanlı mimarisinde tek kubbeli hasarlı bir cami incelenmiştir. Kubbede ve taş duvarlarda gözlenen aşırı çatlaklar caminin kapatılmasına sebep olmuştur. Çalışmanın ana amacı hasarın olası sebeplerinin araştırılmasıdır. Cami siltli-kil üzerine inşa edilmiştir. Son yıllardaki kuraklıklar zemin su tablası aşırı şekilde değiştirmştir. Su tablasındaki değişime bağlı olarak siltli kil zeminde farklı oturmalara sebep olmuştur. Yapı doğrusal sonlu elemanlar metoduyla modellenmiştir. Taş duvarlar ise homojen makro kabuk elemanlarla modellenmiştir. Su tablası değişimi zemin oturması sebebiyle camiye temel mesnetlerinde deplasman olarak verilmiştir. Analizlerin sonuçları gözlemlenen gerçek hasarla karşılaştırılmış ve sonlu elemanlar modeli hasarlauyumlu olarak kalibre edilmiştir. Bazı güçlendirme/tamir etme metodları da önerilmiştir.Zemin oturmasına bağlı deplasmanları engellemek için sert kaya zemine kadar mini fore kazık uygulaması önerilmiştir. Kubbedeki çatlakların ilerlemesini engellemek amacıyla da kubbe kaidesi etrafına çelik plaka kasnağı konulması önerilmiştir. Taş duvarlardaki çatlaklar da uygun bir malzeme ile tarihi dokuya da uygun olacak şekilde kapıtılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Historic structures form a very important part of our cultural heritage and should be well protected. Therefore, full comprehension of the structural behavior of historic structures is of prior importance.A seriously damaged single domed mosque of 16th century Classical Ottoman Architecture was investigated in this study. Serious damages have been observed at various structural elements including the dome and the structural masonry walls, recently leading the structure's closure to service. The main objective of this study is to find out the possible reasons of the damage. The Mosque was constructed on silty-clay soil and the water table has been changed considerably due to the drought in recent years causing soil displacements. The structure is modeled with linear finite element approach. The masonry walls are modeled with homogenized macro shell elements.The change in water table is imposed on the Mosque as displacement at foundation joints. The results of the analyses have been compared with the observed damage and the finite element model has been calibrated according to the observed damage. Some rehabilitation methods have also been proposed. Mini pile application up to firm soil (rock) was recommended to prevent the soil displacement. A steel ring around the damaged dome base was proposed to avoid any further propagation of cracks. Furthermore, the cracks on the masonry walls should also be repaired with a suitable material that is also compatible with the historic texture.