Türkiye'deki mevcut tarihi bir yığma yapı örneğini oluşturan duvarların düzlemdışı deprem etkileri için hasar limitlerinin irdelenmesi
Investigation of damage limits under out-of-plane earthquake effects of walls in existing historical masonry structure in Turkey
- Tez No: 526885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SERKAN MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tarihi yığma yapıların birçoğunda rijit diyafram etkisi oluşturacak yapısal elemanlar bulunmamakta, duvar yükseklikleri ve düzlemine dik yönde desteklenmemiş duvar uzunlukları büyük olabilmektedir. Bu nedenle bu tür yapılarda deprem yükleri altında göçme biçimi çoğunlukla düzlemiçi dayanıma ulaşamadan, duvarların düzlemdışı devrilmesi şeklinde gelişmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) işbirliğinde yürütülmekte olan AFAD-UDAP-Ç-16-05 nolu araştırma projesinde, bu duvarlarının düzlemdışı stabilite kaybına öncülük eden hasar limitlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Proje kapsamında, İzmir'in Selçuk ilçesinde 1375 yılında inşa edilen tarihi İsabey Camii'nin birbirine dik konumdaki iki avlu duvarı üzerinden dinamik veriler alınmış, elde edilen veriler Operasyonel Modal Analiz teknikleri ile değerlendirilmiş ve yapının dinamik karakteri tahmin edilmiştir. Bu tez kapsamında ise elde edilen parametreler, kurulan ABAQUS sonlu elemanlar modelinin iyileştirilmesinde kullanılmıştır. İyileştirilmiş sonlu elemanlar modelleri üzerinde doğrusal olmayan zaman tanım alanında analizler gerçekleştirilerek duvarın hasar limitleri belirlenmiştir. Ayrıca, kinematik yaklaşım kullanılarak duvarın düzlemdışı göçme eğilimi incelenmiş ve sayısal analiz sonuçları ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the historical masonry structures do not have structural elements that are forming a rigid diaphragm effect under earthquake actions, walls are high and unsupported lengths perpendicular to the planes are relatively large. Therefore, in URM buildings with aforementioned defects, walls partially or in some cases completely collapse, and the failure mode is dominated by the out-of-plane damage before any in-plane resistance occurs. In AFAD-UDAP-Ç-16-05 research project, which is being carried out in cooperation with Dokuz Eylül University Civil Engineering Department, and the Directorate General of Foundations; the primary goal was defined as to determine the damage limits leading to the loss of out-of-plane stability of those building walls. For this purpose, dynamic data were taken from the two perpendicularly intersected surrounding walls of historical İsabey Mosque which was built in İzmir / Selçuk in 1375 and the obtained data were evaluated by Operational Modal Analysis techniques and the dynamic character was estimated. In the scope of this thesis study, the obtained parameters were used to calibrate the ABAQUS finite element model. Nonlinear time-history analyses were conducted on the calibrated finite element models to determine damage limits of the wall. Moreover, the tendency of out-of-plane collapse of the wall using the kinematic approach is investigated and compared with the numerical analyses results.