Design of a multi-frequency underwater transducer using cylindrical piezoelectric elements
Silindirik piezoelektrik elemanlar kullanarak çok frekanslı sualtı çevirici tasarımı
  1. Tez No: 285558
  2. Yazar: ŞİAR DENİZ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KÖYMEN, PROF. DR. S. KEMAL İDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezde, silindirik piezoelektrik seramik tüplerle çok frekanslı bir sualtı akustik çeviricinin sayısal ve deneysel tasarımı çalışılmıştır. Sayısal tasarımda, ANSYS'de sonlu elemanlar yöntemi (FEM) kullanılarak çeviricinin akustik, mekanik ve ısıl performansları incelenmiştir. Akustik gereksinimleri sağlayan çevirici tasarımı mekanik ve ısıl performans açılarından kontrol edilmiştir. Sayısal tasarımın tamamlanmasından sonra çevirici üretilmiş ve çeviriciye, empedans testi, hidrostatik basınç testi ve tam-güç çalışma testi gibi bazı performans testleri uygulanmıştır. Son olarak, sayısal ve deneysel tasarım sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, 30 ve 60 kHz'de merkezlenmiş iki frekans bandında 30 bar'lık hidrostatik basınç altında çalışan bir sualtı akustik çeviricinin tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu çevirici aynı zamanda 1 milisaniye boyunca 500g'lik bir şok yüklemesine de dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, numerical and experimental design of a multi-frequency underwater acoustic transducer with cylindrical piezoelectric ceramic tubes is studied. In the numerical design, the acoustic, mechanical and thermal performances of the transducer are investigated by means of finite element method (FEM) in ANSYS. The design of the transducer that meets the acoustic requirements is checked in terms of the mechanical and thermal performances. After the completion of the numerical design, the transducer is manufactured and some performance tests such as impedance test, hydrostatic pressure test and full-power operation test are applied to it. Finally, the results of the numerical and experimental design are compared. As a result, the design of an underwater acoustic transducer that operates at two frequency bands centered at about 30 and 60 kHz under a hydrostatic pressure of 30 bars is accomplished. This transducer also resist to a shock loading of 500g for 1 millisecond.