Designing perceptual persuasion: Development of a design tool that enables designers to use the persuasiveness of visual elements in conversion centered website design
Algısal ikna tasarımı: Dönüşüm merkezli internet sitesi tasarımında görsel elemanların ikna ediciliğini kullanmak
  1. Tez No: 285565
  2. Yazar: WOUTER MİDDENDORF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY HASDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Internet sitelerinin kullanımında verim elde edebilmek için özellikle eyleme davet edenbaşlıca fonksiyonlarda yüksek dönüşüm oranı saglamak gereklidir. Internet sitelerindedönüşüm oranını artırmak için çeşitli yöntemler kullanılır. ?Ikna edici tasarım? bunlardanbiridir. Ikna edici tasarım, bir eylem veya sonucu daha kolay hale getirerek kullanıcılarındavranışlarını etkilemeye çalışır. Ikna edici tasarım, kullanıcılara duygusal veya algısaldüzeyler gibi farklı düzeylerde hitap edebilir. Hollanda'da bir tasarım ajansı olanFabrique'de web tasarımcıları belirli bir dereceye kadar algısal ikna edicilik ilkeleriniuygulamaktadırlar, ancak bu uygulamalar genelde bilinçsiz ve sezgiseldir. Fabrique'dealgısal ikna ilkelerini daha sistematik ve bilinçli olarak kullanmanın ikna edici internetsiteleri tasarlamada yardımcı olacagı varsayılmaktadır. Bu nedenle, iteratif birprototipleme ve deneme aşaması sonucunda, yedi esasa dayanan 64 algısal iknailkesi içeren bir tasarım aracı geliştirilmiştir. Aracın işlerligi Fabrique'deki tasarımcılarlayapılan çalıştaylar ve bir kullanıcı araştırması ile degerlendirilmiştir. Hem çalıştayhem de kullanıcı araştırmasının sonuçları tasarım sürecinde aracın kullanımının internetsitelerinin ikna ediciligini artırdıgını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A high conversion-rate on important call-to-actions is essential for websites in order tomake revenue. There are multiple ways for websites to increase conversion of whichpersuasive design is one. Persuasive design tries to influence users? behavior by makingan action or outcome easier to achieve. Persuasive design can address users at differentlevels, like at the emotional or perceptual level. At Fabrique, a design agency in TheNetherlands, web designers apply perceptual persuasion principles to some degreealready, but this is mainly unconscious and intuitively. It was hypothesized that a designtool enabling designers at Fabrique to apply perceptual persuasion principles moresystematically and deliberately would help designing better persuading websites.Therefore a design tool was developed through an iterative prototyping and testingphase, finally including 64 perceptual persuasion principles based on seven Fundaments.The working of the tool was evaluated through workshops with the designers of Fabriqueand a user study. Both the workshop and the outcome of the user study showed thatusing the tool during the design process increases the persuasiveness of websites.