Fire tests of cut and cover tunnel roof segments at positive moment region
Aç-kapa tünel üst döşeme açıklık momenti bölgesinde yangın testleri
  1. Tez No: 285570
  2. Yazar: KEMAL SARP ARSAVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bir tünel yangını sırasında en önemli unsur insanların can güvenliğinin sağlanmasıdır. Tünellerde yapısal yangın araştırmaları son on sene içinde hız kazanmasına rağmen elde edilen sonuçlar betonun özelliğine ve tünel içindeki yangının yapısına göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak, belirli bir beton malzeme anlık şiddetli bir yangının ilk 10 ? 15 dakikasında patlama özelliği gösterebilir. Bir tünel yapısının uzun süreli bir yangın sırasında aniden çökmesi kesinlikle istenilen bir durum değildir. Aç-kapa tünellerin yapısal yangın güvenliğinin deneysel ve analitik olarak ele alınması bu projenin esas amacını oluşturmaktadır. Bu nedenle aç-kapa yapım metodu uygulanarak inşa edilecek tek açıklıklı standart bir demiryolu tüneli, maruz kalacağı dolgu, yanal toprak basıncı ve zati ağırlık gibi yükler esas alınarak tasarlanmıştır. Tünel üst döşemesinin pozitif moment bölgesinde oluşan yüklere göre dizayn edilmiş sekiz numune hazırlanmıştır. Numunelerin boyutları deney fırınına girecek şekilde seçilmiştir. Bu sekiz numunenin dördü, iki saatlik yangın testine maruz bırakılmıştır. Bu dört numunenin ikisine de tünel üst döşemesine gelen yükleri yansıtmak için öngerme verilmiştir. Numunelerin yapısal performansını ölçmek için ise basit mesnet üzerine oturtulmuş numuneler ortadan tekil yüklemeye maruz bırakılmıştır. Sonuçlar numunelerimizin geniş derin kiriş gibi çalıştığını göstermektedir. Beton basınç dayanımı, çelik çekme dayanımı, betonun elektron mikroskobu taraması ve betonun içindeki nem oranı yangın testinden önce ve sonra olarak kaydedilmiştir. Yangın testine maruz kalmış numunelerin yapısal performansında, yanmamış numunelere kıyasla bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The most important issue during a tunnel fire is safety of human life. The tunnel fire structural research and investigations have gained more importance in the last decade but studies show variable results depending on the concrete quality and tunnel design fire. For instance, a certain type of concrete with high moisture content can tend to explode in the first 10-15 minutes of fire with rapid increase of heat release rate. A sudden collapse of the tunnel roof during the fire is unacceptable. Especially in Netherlands, the possible sagging of cut and cover tunnel roof is undesired and prevention systems are applied. The main purpose of this research is to investigate fire response of the positive moment region of cut and cover tunnel roof through an experimental and analytical program without use of any protection. In this context a standard one cell rail road cut and cover tunnel has been designed for loads of backfill, lateral earth pressure and self weight. The typical concrete cover used in Turkish railroad tunnels is 6 centimeters. Four pairs of representative sample tunnel roof segments have been manufactured and only one segment out of each pair are tested under 2 hours extreme design tunnel fire in a furnace. Out of these four types, two types have been internally pre-stressed to simulate the internal loads at the positive moment region of the tunnel roof. Four pairs of sample segments are simply supported during the static load test and static load is applied at the mid-span to measure the difference in the post-fire structural performance. Compressive strength of concrete, tensile strength of reinforcing bars, electron microscope evaluation of concrete, moisture content of concrete are recorded during the test program. A finite element based solution is developed to simulate the results of static load tests. Post-fire structural performances of burnt segments are observed to be not much different than the unburnt segments.