Improvement of bearing capacity of a soft soil by the addition of fly ash
Uçucu kül katkısı ile yumuşak bir zeminin taşıma kapasitesinin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 285571
  2. Yazar: MURAT AZİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA, DOÇ. DR. MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Zayıf gradasyon, düşük mukavemet, yüksek plastisite ve şişme-büzülme gibi arzu edilmeyen özelliklerinden dolayı yumuşak zeminlerin pist ve karayolu inşaasında kullanımı uygun değildir. Bu gibi zeminler uygun katkılar ile stabilize edildiklerinde mühendislik özellikleri iyileştirilebilir. Bu katkılardan biri de C tipi uçucu küldür.Bu çalışmanın amacı, Elmadağ bölgesinden temin edilen yumuşak bir zeminin taşıma kapasitesinin Soma Termik Santrali'nden temin edilen C tipi uçucu kül kullanılarak iyileştirilmesinin araştırılmasıdır.Deneysel çalışmada, yumuşak zeminin ve uçucu kül ile stabilize edilen numunelerin indeks özellikleri (Atterberg limitleri, özgül ağırlık, elek analizi) belirlenmiştir. Daha sonra numunelerin modifiye Proktor sıkışma karakteristikleri ile yaş Kaliforniya Taşıma Oranı ve Serbest Basınç Dayanımı özellikleri araştırılmıştır.Çalışma esnasında farklı uçucu kül muhtevalarıyla (0%, 3%, 5%, 7%, 10%) stabilize edilen zemin numuneleri hazırlanmıştır. Maksimum kuru yoğunlukta sıkıştırılan numuneler 0, 7 ve 28 günlük kürden sonra yaş Kaliforniya Taşıma Oranı deneylerine tabi tutulmuştur. Yaş Kaliforniya Taşıma Oranı deneylerine ilave olarak 0, 7 ve 28 günlük kür süreleri sonunda, numuneler üzerinde Serbest Basınç Dayanımı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Serbest Basınç Dayanımı deneylerinde, uçucu kül katkısı yerine karşılaştırma amacıyla 3%, 5% ve 7% oranlarında sönmüş kireç de kullanılmıştır. Yumuşak zemin, uçucu kül ve uçucu kül ile stabilize edilen numunelerin mikroyapılarını gözlemek amacıyla Taramalı Elektron Mikroskobu ? Enerji Dağılımlı X-ray analizleri gerçekleştirilmiştir.Deneysel çalışmanın sonuçları C tipi uçucu kül katkısı kullanılarak, Elmadağ'dan temin edilen yumuşak zeminin taşıma kapasitesinin önemli derecede iyileştirilebileceğini ve şişmenin önemli ölçüde azaltılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Soft soils are not suitable for use in runway and highway construction due to their undesirable characteristics such as poor grading, low strength, excessive plasticity, tendency to shrink or swell. By stabilizing such soils with appropriate agents, their engineering properties can be improved. One of the stabilizing agents is Class C fly ash.This study aimed at investigation of bearing capacity improvement of a soft soil (from Elmadağ area) by using Class C fly ash (from Soma Thermal Power Plant).In the experimental study, index properties of soft soil and fly ash stabilized samples are determined. Then modified Proctor compaction, soaked California Bearing Ratio, and Unconfined Compressive Strength characteristics of the samples are investigated.During the study, the stabilized soil samples are prepared at different fly ash contents, i.e., 0%, 3%, 5%, 7%, and 10%. The samples are subjected to soaked California Bearing Ratio tests after 0, 7, and 28 days of curing. In addition to California Bearing Ratio tests, Unconfined Compressive Strength tests with 0, 7, and 28 days of curing are performed samples. For comparison purpose, hydrated lime is also used instead of fly ash in Unconfined Compressive Strength tests at predetermined contents, i.e., 3%, 5%, and 7%. In order to observe microstructures of samples, Scanning Electron Microscope - Energy Dispersive X-ray analysis are performed.The results of the study show that bearing capacity of Elmadağ soft soil can be improved substantially and swell can be reduced significantly by using Class C fly ash.