Identification and representation of information items required for vulnerability assessment and multi-hazard emergency response operations
Ardışık tehlikeler içeren acil durumlarda binalarda hasar görebilirlik analizi ve acil duruma müdahale için ihtiyaç duyulan bilgilerin belirlenmesi ve gösterilmesi
- Tez No: 285573
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Deprem ve onun hemen sonrasında yangın, patlama gibi ardışık tehlikeler içeren acil durum vakalarında, acil durum müdahale ekipleri olay yerine gittiklerinde, (bina kullanım amacı, bina kat sayısı, bina içerisindeki insan sayısı, bina içerisinde tehlikeli maddelerin varlığı, afet oluş saati gibi) çok çeşitli bilgilere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu bilgilere hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşılması, yapıların güvenli tahliyesi ve acil durum müdahale ekiplerinin hassas noktaları (örneğin bina içerisinde ikincil afete; deprem sonrası yangın veya patlamaya neden olabilecek bölgeler) belirlemesi ve dolayısıyla yıkıcı sonuçların azaltılması açısından önem arz etmektedir. Hali hazırda kullanılan yöntemler, bu tür kritik bilgileri bina ve çevre sakinlerinden sorarak belirlemeyi kapsadığından, çoğu zaman yanıltıcı olabilmekte, zaman kaybı ve dolayısıyla maddi kayıplarda artışlara neden olabilmektedir. Belirlenen bu problem kapsamında, acil durum müdahale ekiplerinin ihtiyaç duydukları önemli bilgilere hızlı ve doğru şekilde ulaşmalarını sağlamak amacıyla bir yöntem geliştirilmesi önerilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında ise, bu yöntemin ilk basamağı olarak, afetzedeleri güvenli çıkış noktalarına yönlendirmek ve acil durum müdahale ekiplerini bina içi hassas ve hemen müdahale edilmesi gereken bölgelere yönlendirmek için acil durum müdahale ekiplerinin deprem, patlama, yangın gibi acil durum vakalarında hangi bilgilere ihtiyaç duyacakları araştırılmış ve bu bilgiler sınıflandırılmıştır. Belirlenen bilgilerin bina bilgi modelleri (BIM) üzerine kurulu bir sistem yardımıyla acil durum müdahale ekiplerine sunulması amaçlanmıştır. Bina bilgi modelleri üzerine kurulu bu sistem yardımıyla, ardışık tehlikelerin etkisindeki binada, bina tahliyesinin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılması, acil durum müdahale ekiplerinin ise bina içi hassas noktalara yönlendirilmesi sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Emergency response teams, need various internal information about facilities such as building usage type, number of floors, occupancy information, building contents and vulnerable locations in facility during and immediately after multi hazard emergencies. Accessing such information accurately and timely is very important in order to speed up the guidance of occupants in a facility that is under the effect of multi-hazards to safe exits and speed up the decision process of emergency response teams to identify vulnerable locations (e.g. locations where secondary disasters can arise following an earthquake; fires, explosions). In the current practice, emergency response teams access such vital information to respond the emergency by visual investigating the environment and by asking the people in the neighborhood which causes gaining wrong and misleading information and results in loosing time and increasing the hazardous effect of emergency. Hence, there is a need for an approach to enable emergency response teams to access timely and accurate needed information items. To start the first step of this approach, the information items needed by emergency response teams to guide occupants the safe exits, to directemergency response teams to vulnerable locations of the facility are identified and classified. Identified information items will be represented to emergency response teams by a model based system (BIM). The opportunities of model based system (BIM) will enable fast and safe evacuation of the facility, identification of vulnerable locations within the facility in a multi hazard emergency.