Design of rotational parts using step AP224 features with automatic NC-code generation
Step 224 unsurları kullanarak dönel parça tasarımı ve otomatik NC-kod oluşturulması
  1. Tez No: 285574
  2. Yazar: KADİR AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ENGİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bilgi teknolojilerindeki hızlı ilerleme ve üretim teknolojileri ile bütünleştirilmesi, Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT)-Bilgisayar Destekli İmalat (BDİ)- Bilgisayar Nümerik Kontrol (CNC) zincirindeki veri akışının uyum ve tutarlılık içerisinde olma gerekliliğini artırmıştır. Bunu gerçekleştirmek için, ISO tarafından geliştirilen ISO 10303 standardı (STEP), tasarım, üretim ve talaşlı imalat verilerinin oluşturulduğu ortamdan bağımsız olmasından dolayı, bir çözüm olarak görülmektedir. Bu tezde, STEP'e dayalı BDT verisinden NC-kodu oluşturulmasının verimliliği, süreç planlama verileri de eklenerek incelenecektir. Bu inceleme kapsamında, STEP'e dayalı BDT verisini oluşturarak, ilgili NC-kodunu otomatik olarak derleyecek bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Bu program kullanılarak çok sayıda parça tasarlanmış; oluşturulan NC-kodlar, CNC simülasyon programları ile doğrulanmış ve bazı test parçaları üretilmiştir. Özellikle 2 eksenli dönel parça tasarımı için geliştirilen STEP AP224 tabanlı modelleyici bünyesinde; unsur kitaplığı, API aracılığıyla SW2007 kullanan unsur modelleyici ve STEP Part 21 olarak adlandırılan nötr formattaki STEP dosyasını oluşturmakla görevli ön işlemci bulunmaktadır. NC-kodu üretici bünyesinde ise; STEP Part 21 algılamakla görevli son işlemci, CNC tezgah ve kesici takım bilgi bankası ve NC-kodu oluşturulmasından sorumlu bir ön işlemci bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of information technology and its integration with the manufacturing technology increased the necessity of consistent and coherent data flow in the chain of Computer Aided Design (CAD)-Computer aided Manufacturing (CAM)-Computer Numerical Control (CNC). To achieve this, ISO 10303 standard (STEP), developed by ISO, is seen as a solution since STEP is independent of the environment on which design data, manufacturing data or machining data produced. In this thesis, efficiency of NC-code generation, with the inclusion of process planning data, from a STEP based CAD data is investigated. For the investigation purposes, software responsible for both building the STEP based CAD data and generating related NC-code automatically is developed. Using this software, several parts are designed; generated NC-codes are verified via CNC simulators and some test parts are produced. STEP AP224 based feature modeler, developed specifically for 2-axis rotational part design, includes; feature library, feature modeler employing SW2007 via API for visualization and preprocessor responsible for generation of STEP file in neutral format, called STEP Part 21. The NC-code generator includes; postprocessor responsible for STEP Part 21 interpretation, CNC machine tool and cutting tool database and preprocessor responsible for NC-code generation.