Performance analysis of a compression ignition internal combustion engine using superheated ethanol vapor
Etanol buharıyla çalışan bir sıkıştırma ile yanmalı motorun performans analizi
- Tez No: 285572
- Danışmanlar: PROF. DR. A. DEMİR BAYKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, kızgın etanol buharı ile beslenen bir sıkıştırma ile patlamalı içten yanmalı motorun performans değerlerini elde etmektir. Çalışmada kullanılacak motor 1.3l hacimli, sıralı 4 silindirli doğrudan püskürtmeli, turbo beslemeli sıkıştırma ile ateşlemeli bir motordur. Motor, emme manifoldundan homojen hava-yakıt buharı ile beslenirken, yanmayı sağlamak için rölanti durumunda gereken dizel yakıtı da yanmayı sağlamak adına motora verilecek. Etanolü buharlaştırırken, Prof. Dr. Demir Bayka, Dr. Anıl Karel ve Deniz Çakar tarafından üretilen ve adlarına patentli çift eşanjör kullanılacak. Elde edilecek sonuçlar, önerilen sistemin ugulanabilirliğini ölçecek.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to experimentally measure performance characteristics of a compression ignition (CI) internal combustion engine using superheated ethanol vapor. The engine is a 1.3L inline 4 cylinder direct injection (DI) turbocharged compression ignition (CI) engine. While the engine will be fed with superheated ethanol as homogeneous fuel-air mixture through intake manifold, the amount of diesel fuel that the engine requires to run at idle will also be supplied in order to initiate combustion. Ethanol will be superheated using a new patented double heat exchanger has been manufactured by Prof. Dr. Demir Bayka, Dr. Anıl Karel and Deniz Çakar. The results will indicate if the suggested concept can be applicable.