Investigation of wind effects on tall buildings through wind tunnel testing
Yüksek binalarda rüzgar etkilerinin rüzgar tüneli deneyleriyle tespiti
- Tez No: 285575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KURÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda ülkemizde, özellikle de arsa fiyatlarının yüksek olduğu şehir merkezlerinde 30 kattan daha yüksek binaların inşaatları oldukça yaygınlaşmaktadır. Ayrıca, tasarım ve yapım aşamalarında kullanılan tekniklerin gelişmesi ve iyileştirilmesi daha az malzeme ve daha küçük yapı elemanı kesitlerinin uygulanmasına olanak sağlamaktadır. Bu durumda ortaya çıkan esnek binalarda rüzgar etkileşimleri gözlenmekte ve bu etkileşimler rüzgar kaynaklı salınımları ciddi miktarlarda arttırabilmektedirler. Rüzgar tüneli deneyleri, binalar üzerindeki rüzgar etkilerinin incelenmesinde dünyada en çok kabul görmüş yöntemdir. Türkiye'de ilk defa yapılan bu çalışma kapsamında kısa test kesiti özelliklerine sahip Ankara Rüzgar Tüneli'nde bir seri test gerçekleştirilmiştir. Akış koşullarının benzerliğinin sağlanması için özel yüzey pürüz elemanları tasarlanmıştır. Deneylerde dikdörtgen prizma şeklinde oluşturulan bir bina modeli üzerindeki rüzgar tesirleri bu proje için tasarlanan yüksek frekanslı taban balans sistemiyle ölçülmüş, rüzgar tesirlerinin türbülans içeriği, periyodik girdap etkisi ve rüzgar vuruş açısından nasıl etkilendiği gözlenmiştir. Son olarak da elde edilen sonuçlar rüzgar yönetmelikleriyle hesaplanan sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially in the crowded city-centers where land prizes have become extremely high, tall buildings with more than 30 floors have started to be designed and constructed in Turkey. On the other hand, the technical improvements have provided the opportunity of design and construction of more slender structures which are influenced by the wind actions more. If the building is flexible, wind can interact with it so the wind induced oscillations can be significantly magnified. In order to analyze the response of such buildings under wind effects, wind tunnel tests are accepted to be the most powerful tool all over the world. In this study, a series of tests were performed in Ankara Wind Tunnel on a model building in the shape of a rectangular prism. For the similitude of flow conditions, passive devices were designed. The response of the model building was measured through a high frequency base balance which was designed specifically for this case study. Through the tests, the effects of turbulence intensity, vortex shedding and wind angle of attack on the response of the building were questioned. Finally, the results were compared with the results of various technical specifications about wind.