Database development for tsunami warning system in Mediterranean basin by tsunami modeling
Akdeniz havzasında tsunami uyarı sistemi için tsunami modellemesiyle veri tabanı hazırlanması
  1. Tez No: 285576
  2. Yazar: YAPRAK ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tsunami afet değerlendirmesi, bu afetin araştırılarak tanınması, olası etkilerinin belirlenmesi ve ona göre gerekli sakınma yöntemlerinin geliştirilmesi ve hazırlıkların yapılması için gerekli aşamaları içerir. Bunun için tsunami uyarı sistemi geliştirilmesi de önemli işlerden biridir. Bu tezde, tsunami uyarı sistemine fayda sağlamak üzere veri tabanı geliştirilmeye çalışılmıştır. Tsunami tehlike değerlendirmesi, eldeki deprem ve tsunami verilerinin toplanıp geliştirilmesini, batimetri ve topografik verilerin uygun çözünürlüklerde geliştirilmesini, olası tsunami kaynaklarının seçimini, onaylanmış bir sayısal araçla tsunami oluşumu, ilerlemesi, dalga yüksekliği ve kıyıdaki sel baskınını görselleştirilmesini kapsar. Bu çalışmada 38 farklı sismik kaynaklı tsunamiler Doğu Akdeniz havzasında NAMI DANCE sayısal kodu kullanılarak yaratılıp uygulanmış ve elde edilen sonuçlarla ayrı ayrı tartışılarak sunulmuştur. Sismik kaynaklı tsunami parametrelerinin belirlenmesindeki zorluk, dalma ve kayma açılarının sismik kaynaklı tsunami oluşumuna etkisi ayrı olarak incelenmiş, bundan başka yazılımın performansı, sonuçların netliği, sayısal metodun Akdeniz havzasına uygulanmasındaki verimliliği, ve Bodrum, İskenderun ve Kaş'ta uygulanan iç içe geçmiş benzetimlerin karşılaştırılması ve tartışması yapılmıştır. Bu sonuçlara gore, Türkiye'nin kuzeybatı ve güneybatı kısımları daha fazla tehlikeye maruz kalabilir. Genel olarak Akdeniz havzasındaki geçmiş tsunamiler ile ilgili veriler incelendiğinde 8 metreye kadar dalga yüksekliği kıyılara vurmuştur. Bu çalışmada kullanılan verileere bağlı yapılan benzetimler, Türkiye'nin, batı ve güney kıyıları için tsunami dalga yüksekliğinin 4 metreyi aşacağını göstermektedir. İlk dalganın kıyıya vurma süresi sismik kaynağın merkezinin kıyıya yakınlığına gore 15 ile 60 dakika arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Wider awareness, proper preparedness and effective mitigation strategies need better understanding of tsunamis and tsunami hazard assessment. Tsunami assessment study covers the exchange and enhancement of available earthquake and tsunami data, development of bathymetric and topographic data in sufficient resolution, selection of possible or credible tsunami scenarios, selection and application of the valid and verified numerical tools for tsunami generation, propagation, coastal amplification, inundation and visualization. From this point of view, this thesis deals with all these components of tsunami hazards assessment. The database of 38 different seismic sources is generated and applied to Eastern Mediterranean Basin by using numerical code called NAMI DANCE. Furthermore, the simulation results are compared and discussed. In the thesis, the difficulties in defining seismic source parameters, the effect of dip and rake (slip) angle on seismic generated tsunamis are evaluated. Moreover, the performance of the numerical code, the accuracy of results, the efficiency of the numerical methods in the application to Mediterranean Basin Tsunamis and the comparisons of simulations in nested domains for Bodrum, Kas and Iskenderun are given as case studies. According to the study, north-west and south-west of Turkey may have tsunami risk more than other regions. The maximum wave amplitudes, which may be expected to occur near the shore, are found more than 4 m. However, maximum positive wave amplitude observed in history is approximately 8 m. The arrival time of first wave to hit the coasts vary in a range of 15 to 60 minutes depending on the closeness of the location to the sources? epicenter.