Analytical solutions of shallow-water wave equations
Sığ-su dalgalarının analitik çözümleri
- Tez No: 285585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU KANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Mathematics, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sığ-su dalga denklemleri bir ve iki boyutta analitik olarak çözülmüştür. Bir boyutta, sabit eğimli deniz tabanı üzerinde, deprem, uzun ve dar bir körfezde rüzgarın etkisi ve deniz altı toprak kayması sonucu oluşan dalga hareketleri doğrusal olmayan denklemlerle, hodograf dönüşümü ve özfonksiyon açılımı ile integral dönüşüm yöntemleri kullanılarak elde edilmistir. İki boyutta ise, doğrusal sığ-su dalga denklemi, sabit derinlikteki deniz tabanı üzerinde ana yayılım eksenine paralel olan eksen boyunca sonlu uzunluktaki ilk dalga icin çözülmüştür. Tsunami odaklanması olayı analitik olarak gösterilmiş ve 17 Temmuz 1998 Papua Yeni Gine ile 17 Temmuz 2006 Java Adası (Endonezya) tsunamileri sırasında gözlemlenen beklenmedik büyüklükteki dalga tırmanmalarına olası etkisi arastırılmıstır. Geliştirilen analitik çözümler sayısal yöntemlerin doğrulanmasında kıstas problemler olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Analytical solutions for the linear and nonlinear shallow-water wave equations are developed for evolution and runup of tsunamis ?long waves? over one- and twodimensional bathymetries. In one-dimensional case, the nonlinear equations are solved for a plane beach using the hodograph transformation with eigenfunction expansion or integral transform methods under dierent initial conditions, i.e., earthquake-generated waves, wind set-down relaxation, and landslide-generated waves. In two-dimensional case, the linear shallow-water wave equation is solved for a flat ocean bottom for initial waves having finite-crest length. Analytical verification of source focusing is presented. The role of focusing in unexpectedly high tsunami runup observations for the 17 July 1998 Papua New Guinea and 17 July 2006 Java Island, Indonesia tsunamis are investigated. Analytical models developed here can serve as benchmark solutions for numerical studies.