Genetic screening of turkish wheat varieties for the durable resistance gene, LR34
Türkiye ekmeklik buğdaylarında kalıcı direnç geliştiren LR34 geninin taranması
  1. Tez No: 285603
  2. Yazar: BARIŞ BOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN EŞREF HAKKI, PROF. DR. MAHİNUR S. AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Buğdayda bulunan pas hastalıkları (kızıl pas, kahverengi pas, sarı pas),dünyadaki buğday üretimini etkileyen en önemli ve eski hastalıklardır.Patojenin zaman içinde evrimi sonucunda bu özel direnç genlerinindirençleri etkisiz olmaktadır . Bunun yanında bitkide patojene karşı uzuznsurely direnç sağlayan genler vardır.Daha bitkide çeşitli patojenlere karşıkalıcı direnç sağlıyan çeşitli genlerin (Lr34, Yr18 ve Pm38), genetik bağlantıanalizlerine dayanarak birbirlerine çok yakın oldukları biliniyordu. Yeniçalışmaların ışığında , farklı patojenlere karşı direnç oluşturan bufenotiplerin, aynı gen tarafından sağlandığı belirlenmiştir. Bu önemlidirencin ABC-transporter isimli tek bir gene bağlı olduğu bulunmuştur.Genin klonlandığının gösterildiği ve sonrasında sunulan yayınlaradayanılarak herhangi bir buğdaygil bitkide, basit bir kaç PCR reaksiyonusonucunda dirençli LR34 geninin bulunup bulunmadığı saptanabilir.Dirençli Lr34 geni ile dirençsiz L34 geni birbirlerine büyük ölçüdebenzemektedir. Kolaylıkla kullanılabilen Polimeraz Zincir Reaksiyonutemelli markör sistemleri aracılığıyla dirençi LR34 fenotipi , herhangi birvaryete de tespit edilebilir. .Bu çalışmamızda 62 adet türkiyede yetiştirilenve kaynaklanan ekmeklik buğday türü, LR34 geninde bulunan mutasyonbölgelerine göre dizayn edilmiş moleküler markörler tarafındantaranmıştır. Bu çalışmamızda 11 adet ekmeklik buğday cinsinin dirençliallele sahip olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmamız Türkiyede bulunanbuğday türleri içinde kendi alanındaki ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Wheat diseases such as rusts and powdery mildews are among the mostimportant and ancient diseases that affect wheat cultivation worldwide.The pathogen race specific resistance genes cannot maintain long lastingresistance. On the other hand, the presence of genes confers the non-racespecific resistance last much longer. The durable resistance phenotypes inwheat against various rust and powdery mildew diseases were reported asLr34, Yr18, and Pm38 separately; nevertheless, they were known to locatevery close to each other based on linkage analysis. Recently, it was shownthat all of these resistance phenotypes are indeed conferred by the samegene, encoding Adenosine triphosphate?binding cassette transporter(ABC-transporter) type protein. The way with which this transporter isfunctioning to maintain the durable resistance against different types ofpathogens is still unknown.The presence of LR34 (or ABC-transporter) gene resistant allele can bedetected by specially designed markers. In spite of the few DNA sequencedifferences between the resistant and the susceptible alleles, the easilyapplicable PCR based markers allow the detection of the presence of thisdurable resistant allele on any given variety or cultivar. In our study, 62different Turkish bread wheat varieties were screened by the gene specificmolecular markers, developed from those LR34 gene mutation sites. The11 cultivars determined to contain the resistant allele. This study is thefirst screening of Turkish cultivars for the presence of LR34 gene.