Evaluation of persistent organic pollutants (POPS) in Balikesir dam lake sediments
Balıkesir İkizcetepeler baraj gölü sedimanlarında kalıcı organik kirleticilerin değerlendirilimesi
  1. Tez No: 285621
  2. Yazar: PINAR GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Balıkesir İkizcetepeler Baraj Gölü sediman örneklerinde kalıcı organikkirleticilerin özellikle 17 organoklorlu pestisitin ve 19 çok halkalı aromatikhidrokarbonun değerlendirilmesi yapılmıştır. Organoklorlu pestisitlerin ve çokhalkalı aromatik hidrokarbonların konsantrasyonlarının tayini için 16 örneklemenoktası seçilmiştir. Sediman örneklerinin ultrasonik banyo özütlemesinden sonra,Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometresi analitik cihaz olarak kullanılmıştır.Ekstraksiyon verimleri kalıcı organik kirleticinin türüne göre %63.8 ile %87.4arasında değişmektedir. Ortalama organoklorlu pestisit konsantrasyonu 3.33-379?g/kg aralığında, ortalama çok halkalı aromatik hidrokarbon konsantrasyonu da3.28-32.9 ?g/kg aralığında bulunmuştur. Organoklorlu pestisit ve çok halkalıaromatik bileşiklere ait kirlilik haritaları çizilmiş ve bu iki kirletici çeşidi arasındakikorelasyon araştırılmıştır. Kalite kontrol ve kalite güvence testleri standart referansmaddeleri, vekil standartları ve analiz tekrarlarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Persistent Organic Pollutants (POPs) specifically; 17Organochlorine Pesticides (OCPs) and 19 Polycyclic Aromatic Hydrocarbons(PAHs) were evaluated in the sediment samples of Balkesir (kizcetepeler) DamLake. Sixteen sampling points were chosen for determination of concentrations ofOCPs and PAHs After ultrasonic bath extraction of the sediment samples GC-MSwas used as analytical tool. Extraction efficiencies changes from 63.8 to 87.4%depending on the type of the POPs. Average OCP concentration was found in therange of 3.33-379 ?g/kg a, average PAH concentration was found in the range of3.28-32.9 ?g/kg. Pollution maps regarding OCP and PAH distributions were drawnand the correlation between these two pollutant types was investigated. The qualitycontrol (QC) and quality assurance tests were applied by the analysis of standardreference materials (SRMs), surrogate standards and analysis replicates.