Investigation of thermal characteristics of a series of polyoxazolines by direct pyrolysis mass spectrometry
Direkt piroliz kütle spektrometresi ile bir seri poliokzasolinlerin ısısal karakteristiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 285623
  2. Yazar: NURCAN ATILKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE HACALOĞLU, PROF. DR. LEVENT TOPPARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda özellikle poliokzasolinlerin karakterizasyonu ve sentezleri ile ilgili olarak bir çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar esnasında poli(2-izopropil-2-okzasolin) (PIPOX), poli(2-(3-bütenil)-2-okzasolin) (PBOX)ve modifiye PBOX gibi yeni poliokzasolinler sentezlenmiştir. Fakat bu poliokzasolinlerin ısısal kararlılık ve ısısal bozunum ürünleri gibi ısısal karakteristikleri ile ilgili inceleme yoktur.Bu çalışmada PIPOX, PBOX ve modifiye edilmiş PBOX polimerleri PBOX-Perf, PBOX-Thiop, PBOX-Sug, PBOX-SP ve PBOX-TP'nin ısısal bozunum karakteristiği, ısısal bozunum ürünleri ve ısısal kararlılığı incelenmiştir. Bu çalışmada, 1H,1H,2H,2H- perflorooktantiyol, 3-merkapto-1,2 propandiol, thio-ß-D-gilikoz türevi ve bunların karışımı merkaptanlar PBOX modifikasyonlarında kullanılmıştır. PBOX'ın farklı merkaptanlar ile modifikasyonunun ısısal karakteristiğe olan etkisi de analiz edilmiştir.PIPOX için protonlanmış monomer ve dimerden heptamere kadar oligomer oluşumu gözlemlenmiştir. Ancak izopropil grubu 3-bütenil grubu ile değiştiğinde, trimere kadar protanlanmış oligomer oluşumu gözlemlenmiştir. Doymamış bütenilin polimerizasyonu esnasında oluşan çapraz bağlı yapı oligomer oluşumunu engellemiştir. Bunun yanı sıra daha düşük sıcaklıklarda ısısal bozunum gözlenmiştir.PBOX'ın farklı merkaptanlar ile modifikasyonu sonucunda ısısal kararlılık ve ısısal bozunum ürünlerinde değişiklikler gözlemlenmiştir. PBOX-Thiop ve PBOX-Perf için PBOX-Sug'dan farklı olarak ısısal bozunumlar çok düşük sıcaklıklarda başlamıştır. Düşük sıcaklıklarda gözlenen bu bozunum PBOX-SP ve PBOX-TP için kaybolmuştur. PBOX-Perf, PBOX-Sug and PBOX- Thiop için, düşük sıcaklıklarda yan zincirlerin bozulması ve yüksek sıcaklıklarda ana zincirin bozulması gözlemlenmiştir.PBOX-TP, PBOX'ın yüksek miktarda PBOX-Thiop'ta kullanılan merkaptan ve çok az miktarda PBOX-Perf'te kullanılan merkaptan ile modifiye edilmesiyle elde edilmiş olmasından dolayı PBOX-TP ve PBOX-Thiop için aynı ısısal bozunum davranışı beklenilmesine rağmen, sonuçlar ne PBOX-Thiop ne de PBOX-Perf'in ısısal bozunum davranışının baskın olmadığını göstermiştir. Bu durum PBOX-SP içinde geçerlidir. PBOX-SP, PBOX-Sug ile kıyaslandığında daha yüksek ısısal kararlılığa sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the latest years, many studies especially on characterization and synthesis of polyoxazolines have been made. During these studies, new polyoxazolines such as poly(2-isopropyl-2-oxazoline) (PIPOX), poly(2-(3-butenyl)-2-oxazoline) (PBOX) and modified PBOX were synthesized. However, there has been no investigation on their thermal characteristics such as thermal stability and thermal degradation products.In this study, thermal degradation characteristics, thermal degradation products and thermal stability of PIPOX, PBOX and modified PBOX polymers PBOX-Perf, PBOX-Thiop, PBOX-Sug, PBOX-SP and PBOX-TP were investigated. In this study mercaptans 1H,1H,2H,2H-perfluoro-octanethiol, 3-mercapto-1,2 propanediol, thio-ß-D-glucose derivative and their mixture were used in PBOX modifications. The effect of modification of PBOX with different mercaptans on thermal characteristics was also analyzed.For the PIPOX, formations of protonated monomer and oligomers from dimer to heptamer were observed. However, when the isopropyl group changes with 3-butenyl group, protonated oligomers up to trimer were observed because the crosslinking formed during the polymerization of unsaturated butenyl inhibited the production of oligomers. In addition to this, thermal degradation at lower temperatures was observed.The change in thermal stability and thermal degradation products were observed as a result of modification of PBOX with different mercaptans. Unlike PBOX-Sug thermal degradation started at very low temperatures for PBOX-Thiop and PBOX-Perf. This degradation observed at lower temperatures disappeared for PBOX-SP and PBOX-TP. For PBOX-Perf, PBOX-Sug and PBOX- Thiop, decomposition of side chains at low temperatures and decomposition of the main chain at high temperatures were observed.Although the same thermal degradation behavior for PBOX-TP and PBOX-Thiop was expected, since PBOX-TP was obtained as a result of modification of PBOX with high amounts of mercaptan used in PBOX-Thiop and small amounts of mercaptan used in the PBOX-Perf, the results show that neither PBOX-Thiop nor PBOX-Perf thermal degradation behavior are dominant. This is also valid for PBOX-SP. PBOX-SP has higher thermal stability when compared to PBOX-Sug.