Subsurface structure of the Central Thrace basin from 3D seismic reflection data
Orta Trakya havzasının yer altı yapısının üç boyutlu sismik yansıma verisi ile analizi
  1. Tez No: 285634
  2. Yazar: YERLAN TAİKULAKOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA ÖZACAR, YRD. DOÇ. DR. NUREDTİN KAYMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kuzeybatı Türkiye de yer alan Trakya havzası etkileyici hidrokarbon kapanları barındırmaktadır ve bu nedenle petrol endüstrisinin ilgisini çekmektedir. Yoğun arama çabalarına karşın, sadece bir kaç çalışma, bölgedeki fay kinematiği ve deformasyon mekanizmasını yapısal havza gelişimi ile ilişkilendirerekincelemiştir. Bu çalışmada, Babaeski fay zonu yakınındaki Temrez yükseliminden toplanmış üç boyutlu işlenmemiş sismik veri seti işlenmiş ve kuyu ölçümleri ile yorumlanmıştır. Bölgenin yeraltı yapısını ortaya koyan sonuçlar, orta Trakya havzasının Neojen tektonik evriminin, etkin yanal atımlı tektonizmanın kökeninin ve bölgede Kuzey Anadolu Fay Zonunun olası rolünün anlaşılmasına katkıkoyacaktır.
Özet (Çeviri)
The Thrace Basin located in northwest Turkey displays attractive prospective traps for hydrocarbon and has received much attention from the petroleum industry. Despite the extensive exploration efforts, there are only few studies which address the fault kinematics and deformation mechanism of theregion in connection with structural development. In this study, 3D raw seismic data set collected around Temrez High near Babaeski fault zone will be processed and interpreted along with the available borehole data to reveal the subsurface structure of the region that will contribute towards understanding the Neogene tectonic evolution of the central Thrace basin, origin of the transcurrent tectonicsand possible role of the North Anatolian Fault Zone.