Well test analysis in the presence of carbon dioxide in fractured reservoirs
Çatlaklı rezervuarlarda karbon dioksit varlığında kuyu testi analizleri
  1. Tez No: 285639
  2. Yazar: TUĞÇE BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Son yıllarda, karbondioksit enjeksiyon uygulaması geliştirilmiş petrol kazanımıve/veya depolama acısından ivme kazanmıştır. Bilindiği uzere, kuyu testianalizleri rezervuar ozellikleri ve sınır koşulları hakkında bilgi edinmekte ciddirol oynar. Catlaklı rezervuarlarda kuyu testi analiziyle ilgili ceşitli calışmalar varolsa da, bu calışmaların bircoğu rezervuara karbon dioksit enjeksiyonu uzerineyoğunlaşmamıştır.Doğal catlaklı rezervuarlar hidrokarbon rezervlerinin ve bugunku uretimininonemli bir yuzdesini temsil eder. Rezervuar simulasyonları, bu tip rezervuarlarıtanımlayabilen temel bir yontemdir. Catlak sistemlerinin tanımlaması zoroluğundan dolayı coğu zaman catlaklara ait ozellikler net değillerdir.Ote yandan, kuyu testi analizleri bilindik ve sıkca uygulanan rezervuartanımlama tekniğidir. Doğal catlaklı rezervuarlarda kuyu testi analizi iki onemlitanımlama parametresine ulaşılmasını sağlar; depolama katsayı oranı veinterporozite akış katsayısı. Depolama katsayı oranı (?) catlak gozenekliliğiyleilgilidir. Interporozite akış katsayısı (?) catlak aralığının bir fonksiyonu olanşekil faktorune bağlıdır.Bu calışmada, catlak ve akışkan akım faktorlerinin (geometri, oryantasyon,akım ozellikleri) basınc ve basıncın turevi uzerindeki etkileri bir rezervuarsimulasyon modeli aracılığıyla incelenmiştir. CO2 enjeksiyonu yapılmışrezervuarlarda, yukarıda bahsedilen ozellikler farklı değer aralıklarındadeğiştirilerek ceşitli simulasyonlar yurutulmuştur. Kuyu testi analizi sonuclarısimulasyon programında kullanılan girdilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The application of carbon-dioxide injection for enhanced oil recovery and/orsequestration purposes has gained impetus in the last decade. It is knownthat well test analysis plays a crucial role on getting information aboutreservoir properties, boundary conditions, etc. Although there are somestudies related to the well test analysis in the fractured reservoirs, most ofthem are not focused on the carbon dioxide injection into the reservoir.Naturally fractured reservoirs (NFR) represent an important percentage of theworldwide hydrocarbon reserves and current production. Reservoir simulationis a fundamental technique in characterizing this type of reservoirs. Fractureproperties are often not clear due to difficulty to characterize the fracturesystems.On the other hand, well test analysis is a well known and widely appliedreservoir characterization technique. Well testing in NFR provides twosignificant characteristic parameters, storativity ratio (?) and interporosityflow coefficient (?). The storativity ratio is related to fracture porosity. Theinterporosity flow coefficient can be linked to the shape factor which is afunction of fracture spacing.In this study, the effects of fracture and fluid flow factors (geometry,orientation and flow properties) on pressure and pressure derivative behaviorare studied by applying a reservoir simulation model. Model is utilized mainlyfor the observation of multiphase flow effects in CO2 flooded fracturedreservoirs. Several runs are conducted for various ranges of theaforementioned properties in the CO2 flooded reservoir. Results of well testanalysis are compared to the input data of simulation models on a parameterbasis.