Schedule delay analysis in construction projects: A case study using time impact analysis method
İnşaat projelerinde iş programı gecikme analizi: Zaman etkisi analiz metodunu kullanarak örnek bir çalışma
- Tez No: 285640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOOFİA TAHİRA ELİAS OZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bir yapının inşaatına başlamadan önce bazı ön çalışmaların yetersiz veya eksik yapılması, inşaat aşamasında önemli sorunların doğmasına neden olabilmektedir. Örneğin, proje detaylarının eksik hazırlanması, şantiye organizasyonunun düzgün yapılmaması veya inşaat iş programının detaylı ve düzgün hazırlanmaması inşaat sırasında çeşitli sorunları gündeme getirmektedir. Sonuçta inşaatın maliyeti gereksiz bir şekilde artmakta, işin gerçekleşme süresi uzamakta ve yapının kalitesi olumsuz yönde etkilenmektedir.Bu çalışma, inşaat iş programlarının kaliteli bir yapının belirlenen süre içerisinde imalatının yapılabilmesindeki önemi üzerinde durmaktadır. İş programlarındaki gecikmelere ilişkin etkileşimin ve yüklenici taleplerinin sürekli takip edilmesi oldukça karmaşık bir süreçtir. Burada en basit ve en temel yaklaşım, hem işveren hem de yüklenici açısından zamanın para demek olduğunu unutmamak; bu nedenle, gecikmelerin derhal analiz edilip gerekli önlemlerin zamanında alınabilmesini sağlamaktır. Bu çalışmanın temel amacı, inşaat sürecinde yaşanan iş programındaki gecikmeleri, nedenlerini ve bunları analiz etme yöntemlerini araştırmaktır. Bu kapsamda Ankara'da bulunan bir kapalı yüzme havuzu binasının ikmal inşaatı, proje programını ve üzerindeki gecikmeleri analiz etme açısından örnek çalışma olarak seçildi. ?Zaman Etkisi Analiz? yöntemi (TIA) PRIMAVERA® bilgisayar programı kullanılarak örnek proje üzerinde uygulandı. İnşaat iş programı gecikmelerini araştırıp ortaya çıkarmak, bu gecikmelerin proje bitiş süresi üzerindeki etkilerini ölçmek aynı zamanda proje katılımcıları arasında gecikmelerin sorumluluğunu paylaştırmak elde edilmek istenen amaçlardır.Metodun uygulanması sonrasında kritik aktivitelerin üzerinde oluşan gecikmelerin proje süresini toplamda 57 gün diğer bir deyişle 15,4 % oranında uzattığı izlendi. 31 günlük mazur görülemez gecikme karşılığında yükleniciye para cezası uygulanması gerektiği belirlendi. Ayrıca 22 günlük mazur görülebilir tazmin edilebilir gecikme ve 4 günlük mazur görülebilir ama tazmin edilemez gecikmelerin toplamı olarak 26 gün yükleniciye süre uzatımı verilmesi gerektiği belirlendi. Bütün bu gecikmelerin sebepleri, işverenin yer teslimi sırasındaki organizasyon eksiklikleri, yerel belediyeden kaynaklanan bürokratik sıkıntılar, belediyeye başvuru sırasında detay çizimlerinin eksik olması, yüklenicinin taşeronlarla arasındaki organizasyon eksiklikleri, malzeme tedarikindeki problemler, tahmin edilemeyen hava koşullarının oluşması ve taşeron firmalardaki kalifiye eleman eksikliği olarak belirlendi. Bu gecikme sebeplerinden tahmin edilemeyen hava koşulları hariç hepsinin Türkiye inşaat sektöründeki kamu projelerinde oluşan önemli gecikme sebepleri ile çakıştığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Inadequate or weak preparatory work before starting construction of any structure may cause serious problems during the construction period. For example, projects without sufficient detailed drawings or construction schedules and a disorganized building site can create many problems in the management and completion of the construction works. Consequently, the cost of construction increases digressively, the construction duration of the project extends and the quality of construction is affected adversely.This study dwells on the importance of construction schedules in achieving the aim of producing good quality construction work within the specified duration. Monitoring continuously the interactive relation concerning delays in construction schedules and contractor demands is a complicated process. Here the simplest and basic approach is that, both for owner and contractor, time is money and for this reason construction schedule delays should be analyzed and corrective measures should be taken in a timely manner. The main purpose of this study is to investigate the causes of construction schedule delays and the methods of schedule delay analyses. In this context completion construction works of a covered swimming pool building in Ankara was selected as a case study for analyzing project scheduling and the delays therein. The ?Time Impact Analysis Method? (TIA) was applied to the case study project using PRIMAVERA® software in order to determine the construction schedule delays; to measure the impacts of these delays on the project completion duration; and to allocate responsibility amongst the project participants for preventing delay claims.After the application of the delay analysis it was observed that the delays in the critical activities extended the project duration by 57 days in total i.e. by 15.4 % of the estimated construction period. Fines should have been paid by the contractor because of 31-days non-excusable delays. Also, the contractor should have been given a time extension of 26-days due to 22-days excusable compensable delays and 4-days excusable non-compensable delays which were beyond the control of the contractor. These delays were caused due to organizational deficiencies of the owner, the bureaucracy of the provincial municipality, the lack of detail drawings during the municipality application, the lack of experience of the contractor, problems in material procurement, unforeseeable weather conditions and shortages of qualified employees of the subcontractors. It was observed that of these all except one correspond to the important causes of delays as reported in literature concerning public projects in Turkey.