Determining the roles of water level and fish predation on submerged plant growth in shallow lakes using mesocosm experiment
Sığ göllerde su seviyesi ve balık beslenmesinin suiçi bitki gelişimindeki rollerinin mezokozm deneyiyle belirlenmesi
  1. Tez No: 285654
  2. Yazar: TUBA BUCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Balık avlanma baskısıyla beraber su seviyesi farkının ötrofik sığ göllerdeki etkilerinibelirlemek için 1 Haziran ve 25 Eylül 2009 tarihleri arasında, 4 aylık bir mezokozmdeneyi gerçekleştirilmiştir. Su seviyesi değişimi benzeşimi oluşturabilmek için EymirGölü'nde 0.8 m, 1.6 m ve 2.3 m derinliklere sahip mezokozmlar oluşturulmuştur.Deney düzenekleri 1.2 metre çapında silindirler olup, sedimana ve atmosfere açık veetkileşim halindedirler. En yüksek su seviyesine sahip düzenek, beşinci örneklemeninsonunda oluşan yırtık sebebiyle iptal edilmiştir ve bu tez 2.3 metrenin sonuçlarınıiçermemektedir. Her su seviyesinde, mezokozmların yarısına Eymir gölü faunasındanplanktivo-omnivor balıklar (Tinca tinca, Alburnus spp.) eklenmiştir. Balık eklenmedenönce ise bitki gelişimini gözleyebilmek için her mezokozma on adet Potamagetonpectinatus bitkisi ekilmiştir.Su kimyası, klorofil a, zooplankton ve PVI% için örnekleme periyodu, ilk 5 örneklemeiçin haftalık, kalan 6 örnekleme için iki haftalık olarak devam etmiştir. Kuru ağırlıkhesaplaması için suiçi bitkileri deneyin sonunda toplanmıştır. Deney süresince suseviyesi 0.41± 0.06 kadar düşmüştür.1.6 m (HW) derinliğe yerleştirilen mezokozmlarda kayda değer bir bitki gelişimigörülmemiş olması sebebiyle, su seviyesinin makrofit gelişimi için çok kritik olduğusöylenebilir. Bununla birlikte, balık avlanması, 0.8 m (LW) derinliğe yerleştirilmışmezokozmlarda makrofit gelişimini engellememiş olmasına rağmen, yüksek derinliklidüzeneklerde (HW) su berraklığını önemli şekilde etkilemiştir. Balık avlanması,klorofil a, zooplankton ve besin tuzu yoğunluklarını etkilemiştir ancak bu etki düş ükderinlikli (LW) düzeneklerde daha fazla olmuştur. Yüksek klorofil a ve besin tuzuderişimlerine sahip olmalarına rağmen, bitki gelişimi, düşük su seviye mezokozmlarındaengellenememiştir. Yüksek seviye balıksız mezokozmlarında ise su berraklığıyüksek olmasına rağmen, çok az bitki biyokütlesi görülmesi, perifiton büyümesindenkaynaklanmış olabilir. Balık baskısı altında zooplankton topluluk yapısının da dahaküçük boylu zooplanktonlara doğru kaydığı görülmüştür. Balıksız mezokozmlardaise zooplankton/fitoplankton oranının daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlardeğerlendirildiğinde sıcak Akdeniz iklim kuşağı göllerinde, su seviyesindeki düşüşün,balık avlanmasının bitki gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerini telafi edebileceği önesürülebilir.
Özet (Çeviri)
Four-month mesocosm experiment from June 1st to September 25th, 2009, was conducted to determine the effect of water level difference in combination with fish predation pressure, on submerged macrophyte development, in an eutrophic shallow lake. Effect of water level fluctuation was simulated by placing enclosures to the different water depths that included 0.8 m, 1.6 m and 2.3 m on Lake Eymir. These enclosures having a cylindirical shape and 1.2 m diameter, were open to sediment and atmosphere interaction. The highest water level mesocosms were cancelled after fifth sampling due to rapture in the bags, hence this thesis does not include the results of 2.3 m. At each depth, half of the enclosures were stocked with planktivo-omnivorous fish (Tinca tinca, Alburnus spp.) which are natural fauna of Lake Eymir. Before stocking of fish, ten shoots of Potamageton pectinatus were added to all of the enclosures in order to observe submerged macrophyte development.Sampling for physico-chemical parameters, zooplankton, chlorophyll a, PVI\% and periphyton was conducted weekly for the first five weeks, last six samplings were done biweekly. Macrophyte harvesting for dry weight estimation was done at the end of the experiment. Throughout the experiment water level decreased 0.41 ± 0.06 m in each enclosures.Water level was so critical for macrophyte development that no significant macrophyte growth was observed in enclosures located at 1.6 m (HW). However, fish predation did not prevent the growth of macrophyte in enclosures located at 0.8 m (LW) but it was important in HW enclosure for affecting water clarity. Fish predation affected chlorophyll a, zooplankton and nutrient concentrations and the effect was mostly pronounced at LW enclosures. They had high chlorophyll a and nutrient concentrations but it did not repress macrophyte growth as in temperate lakes. Despite high water clarity in HW fishless enclosures, very low macrophyte biomass may be attributed to enhanced periphyton development. Zooplankton community shifted to small sized ones under fish predation while fishless enclosures had higher zooplankton/phytoplankton ratio for each depth. Hence, regarding these results it can be stated that decrease in water level can compensate the negative effects of fish predation on macrophyte growth in warm Mediterranean lakes.