The effects of early postnatal ethanol intoxication on retina ganglion cell morphology and the development of retino-geniculate projections in mice
Doğum sonrası dönemde etanolün retina ganglion hücreleri ve retina genikulat projeksiyonlarını gelişimi üzerindeki toksik etkileri
- Tez No: 285655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EWA JAKUBOWSKA DOĞRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Deneysel ve klinik çalışmalar, doğum öncesi ve/veya sonrası dönemde alınan etanolün toksik etkilerinin periferal organlar ve merkezi sinir sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini rapor etmiştir. Fakat, bu dönemde alınan etanolün, gelişmekte olan görme sistemi üzerindeki zarar verici etkileri hakkında az bilgi mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, doğum sonrası dönemde etanole maruz kalmış YFP ve C57BL/6 farelerde etanolün toksik etkilerinin retina gangliyon hücre (RGC) morfolojisi ile retina ve lateral genikulat nükleusdaki (dLGN) toplam nöron sayısı ve retinadan gelen aksonların dorsal lateral genikulat nükleusa projeksiyoları üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Etanol (A), intübasyon kontrol grubu (IC) ve hiçbir müdahaleye maruz kalmamış kontrol (C) grubu olmak üzere üç farklı grup bulunmaktadır. Etanol doğumdan sonra 3 ile 20 (PD3-20) ya da 3 ile 10 (PD3-10) günleri arasında 3g/ kg vücut ağırlığı/ gün dozunda alkol besleme hortumu yoluyla doğrudan mideye verilmiştir. Kandaki alkol konsantrasyonu ayrı bir grup üzerinde PD3,PD10 ve P20 günlerinde; 2. intübasyondan 1, 1.5, 2 ve 3 saat sonra ölçülmüştür. RGC tabakasındaki ve dLGN'deki toplam nöron sayısı tarafsız stereolojik yöntemi kullanarak PD10 ve PD20 günlerde hesaplanmıştır. RGC görüntüleri konfokal mikroskop kullanılarak çekilmiş ve çekilen görüntüler Neurolucida yazılımı ile değerlendirilmiştir. PD9 gününde kolera toksin- ??? CTB) ile birleşmiş Alexa 488 (yeşil) floresan boyası sol, Alexa 594 (kırmızı) floresan boyası sağ göz içine enjekte edilmiştir. Gözden gelen kontralateral ve ipsilateral projeksiyonların dLGN bölgesindeki uzantıları Image J (NIH) programı kullanılarak ölçülmüştür. Bu çalışmada, doğum sonrasında maruz kalınan etanolün RGC morfolojisini değiştirdiği gözlemlenmiştir. Araştırılan 13 morfolojik parametreden RGC soma alanında, dendritik bölge çapında istatistiksel olarak anlamlı azalma, dallanma açısı ve dendrit kıvrımlarında ise artma bulunmuştur. Ayrıca, P20 gününde bakılan RGC tabakasındaki ve dLGN'deki toplam nöron sayısında anlamlı azalma kaydedilmiştir. A grubundaki dLGN toplam alan piksel yoğunluğu ile ipsilateral projeksiyonunun piksel yoğunluğu C grubuna göre daha küçük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Experimental and clinical data have documented the adverse effects of perinatal ethanol intoxication on peripheral organs and the central nervous system. There is little known, however, about potential damaging effects of perinatal ethanol on the developing visual system. The purpose of this study was to examine the effects of neonatal ethanol intoxication on RGC morphology, estimate the total number of neurons in RGC layer and dorsolateral geniculate nucleus (dLGN), and on the eye-specific fiber segregation in the dLGN), in YFP and C57BL/6 mice pups. Ethanol (3 g/kg/day) was administered by intragastric intubation throughout postnatal days (PD) 3-20 or 3-10. Intubation control (IC) and untreated control (C) groups were included. Blood alcohol concentration (BAC) was measured in separate groups of pups on PD3, PD10, and PD20 at 4 different time points, 1, 1.5, 2 and 3 h after the second intubation. Numbers neurons in the RGCs and dLGN were quantified on PD10, PD20 using unbiased stereological procedures. The RGC images were taken using a confocal microscope and images were traced using Neurolucida software. On PD9, intraocular injections of cholera toxin- ??? CTB) conjugated to Alexa 488 (green) or 594 (red) were administrated to the left and right eye, respectively. Measurements of the dLGN areas receiving projections from the contralateral and ipsilateral eye were determined by using Image J (Image J, NIH). The early postnatal ethanol intoxication altered RGC morphology. Out of 13 morphological parameters examined in RGCs, soma area and dendritic field diameter were significantly reduced, while branch angles and dendrite tortuosity were increased. Additionally, a significant loss of RGCs and neurons in the dLGN was recorded at P20. The pixel intensity of total area and ipsilateral of retino-genuculate projection in the A group was significantly smaller as compared to the C group.