Integration of fuzzy object-oriented multimedia database components
Bulanık, nesneye dayalı çoklu ortam veri tabanı bileşenlerinin entegrasyonu
- Tez No: 285658
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Teknolojideki gelişmeler, görsel ve işitsel öğeleri destekleyen etkileşimlisystemlerin miktarını arttırmıştır. Diğer birçoklarıyla beraber özellikle eğlencesektörü, dijital bir dünya üzerine kurulmuş olup, büyük miktarlarda çoklu ortamverisi işlemektedir. Büyük miktarda çoklu ortam verisine sahip olmak, bu devasaverinin, çoğunlukla da içindeki mantıksal içeriğin etkin ve işe yarar bir şekildemodellenmesi, saklanması, adreslenmesi ve erişilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Birtakım yama ve eklentilerle çoklu ortam verilerini destekleyen veritabanları olsa da,bunlar, genellikle benzerlik ve mantıksal içeriğe dayanan kullanıcı isteklerinikarşılamaktan oldukça uzaktır.Bu çalışmada, çoklu ortam veritabanlarının gereksinimleri analiz edilmiştir. Bugereksinimleri karşılamak için, çoklu ortam nesnelerine özel bir veri tabanımimarisi kurulmuş ve çoklu ortam verilerinin mantıksal içeriğini ele alan birkavramsal veri modeli gerçekleştirilmiştir. Bu yapıda, bir mantıksal bilgi çıkarıcı,bir çok boyutlu index yapısı ve akıllı, bulanık, nesneye dayalı bir veritabanı, birkoordinatör bileşen aracılığıyla bütünleşmiştir. Ayrıca önerilen yapı, birkaç çokluortam modülünün uygun bir şekilde bir araya getirilmesiyle somutlaştırılmış veprototip bir sistem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Improvements in technology have increased the amount of human interactivesystems that support visual and audial operations. Besides many others, especiallythe recent entertainment industry has been built on the digital world and processinglarge collections of multimedia materials. Having huge amount multimedia datarevealed the need for efficient and effective ways of modeling, storing, addressing,and retrieving such huge data, mostly, the semantic contents in it. Although thereare some database management systems that support multimedia objects by someadd-ons or extensions, they are far away from satisfying user requests, which areusually based on similarity and semantic contents.In this study, the requirements of multimedia databases are analyzed. To satisfysuch requirements, a database architecture which is specialized for multimediaobjects is constructed and a conceptual data model, handling semantic multimediacontents is implemented. In the architecture, a semantic information extractor, ahigh-dimensional index structure and an intelligent fuzzy object-oriented databasecomponent are integrated through a coordinator structure. The proposed architectureis realized and a prototype system is implemented by tightly coupling severalmultimedia modules.