Function and appearance-based emergence of object concepts through affordances
İşlev ve görünüm temelli nesne kavramlarının sağlarlıklar aracılığıyla oluşturulması
  1. Tez No: 285659
  2. Yazar: İLKAY ATIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL ŞAHİN, YRD. DOÇ. DR. SİNAN KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bilişsellik hakkındaki bir görüşe göre semboller işleyen beyin, dile ait sembolleri kişininduyu-motor deneyimleri üzerinden yorumlamaktadır. Bu tür semboller, örneğin isim ve fiildediklerimiz, kişinin çevreyle olan etkileşimlerinden genellemeler yapmasıyla keşfedilmektedir.İsimlerin büyük çoğunluğunun nesnelere (ve nesne kavramlarına) karşılık geldiği düşünülürse, bu tezde,işleyiş ve görünüm temelli nesne kavramlarının sağlarlıklar aracılığıyla nasıl elde edilebileceği araştırılmıştır.Bunun için, ortamdaki nesnelerle basit etkileşimler üzerindennesne kavramları oluşturabilen hesapsal (ing. computational) bir sistem sunulmuştur. Dahadetaylı anlatmak gerekirse, bir robot sahip olduğu belirli davranışları (itme, kaldırma, tutmagibi) nesnelere uygulayarak sağlarlıkları öğrenmekte ve bu yolla benzer fonksiyonları sağlayannesneleri gruplayarak nesne kavramlarını oluşturmaktadır. Dahası, tezdeki çalışmalarkeşfedilen nesne kavramlarının yeni görevlerin öğrenilmesinde fayda sağladığını yeni görevlerinöğrenme performanslarının nesne kavramlarının kullanılıp kullanılmamasıyla nasıl değiştiğinin incelenmesiaracılığıyla göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One view to cognition is that the symbol manipulating brain interprets the symbols of languagebased on the sensori-motor experiences of the agent. Such symbols, for example, whatwe refer to as nouns and verbs, are generalizations that the agent discovers through interactionswith the environment. Given that an important subset of nouns correspond to objects(and object concepts), in this thesis, how function and appearance-based object concepts canbe created through affordances has been studied. For this, a computational system, which isable to create object concepts through simple interactions with the objects in the environment,is proposed. Namely, the robot applies a set of built-in behaviors (such as pushing, lifting,grasping) on a set of objects to learn their affordances, through which objects affording similarfunctions are grouped into object concepts. Moreover, the thesis demonstrates that thediscovered object concepts are beneficial for learning new tasks by analyzing the learningperformance of learning a new task with and without object concepts.