Usage of microwave and ultrasound in the extraction of essential oils and phenolic compounds
Uçucu yağların ve fenolik bileşiklerin özütlenmesinde mikrodalga ve ultrason kullanımı
  1. Tez No: 285673
  2. Yazar: ALEV EMİNE İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ŞAHİN, PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞUMNU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı, mikrodalga ve ultrason kullanarak ısırgan otu ve melisadan fenolik bileşenleri özütlemek ve bu metotları sırasıyla klasik özütleme ve maserasyonla karşılaştırmaktır. Ayrıca, melisa uçucu yağının özütlenmesi de çalışılmıştır.Fenoliklerin özütlenmesinde, mikrodalga ve ultrason özütlemeleri için özütleme zamanının (mikrodalga için 5-20 dak; ultrason için 5-30 dak) ve katı maddenin çözücü miktarına oranının (1:10, 1:20, 1:30 g/ml) toplam fenolik madde (TFM) miktarına etkileri araştırılmıştır. Ayrıca ultrason özütlemesi için değişik ultrason güçleri çalışılmıştır. Çözücü türünün (su, etanol ve etanol-su karışımı 50:50 v/v) etkileri de analiz edilmiş ve suyun daha iyi bir çözücü olduğu bulunmuştur.Fenoliklerin mikrodalga özütlemesinde, ısırgan otu için 10 dak, 1:30 katı madde:çözücü oranı ve melisa için 5 dak ve 1:30 katı madde:çözücü oranı en uygun koşullar olarak belirlenmiştir. Bu koşullarda, ısırgan otu ve melisa özütlerinin TFM miktarları, sırasıyla 24.6 ve 145.8 mg GAE/g kuru maddedir. Ultrason özütlemesinde en uygun koşullar, ısırgan otu için 30 dak, 1:30 katı madde:çözücü oranı ve %80 ultrason gücü, melisa için ise 20 dak, 1:30 katı madde:çözücü oranı ve %50 ultrason gücüdür. Bu koşullardaki TFM miktarları ısırgan otu ve melisa için sırasıyla 23.9 ve 105.5 mg GAE/g kuru maddedir. Başlıca fenolik bileşenler ısırgan otunda naringenin, melisada ise rozmarinik asit olarak belirlenmiştir.Melisa uçucu yağındaki başlıca aromatik bileşenler limonen, sitral ve karyofilenoksit olarak bulunmuştur. Mikrodalga ve hidrodistilasyon ile elde edilen uçucu yağ verimleri sırasıyla 4.1 ve 1.8 mg yağ/g kuru numunedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to extract phenolic compounds from nettle and melissa by using microwave and ultrasound and to compare these methods with conventional extraction and maceration, respectively. Extraction of melissa essential oil was also studied.In extraction of phenolics, effects of extraction time (5-20 min for microwave; 5-30 min for ultrasound) and solid to solvent ratio (1:10, 1:20, 1:30 g/ml) on total phenolic content (TPC) were investigated for microwave and ultrasound extractions. Different powers were also studied for ultrasound extraction. In addition, effect of solvent type (water, ethanol, ethanol-water mixture at 50:50 v/v) was analyzed and water was found as better solvent.Optimum conditions for microwave extraction of phenolics were determined as 10 min and 1:30 solid to solvent ratio for nettle, and as 5 min and 1:30 solid to solvent ratio for melissa. TPC at these conditions for nettle and melissa extracts were 24.6 and 145.8 mg GAE/g dry material, respectively. Optimum conditions for ultrasound extraction was 30 min, 1:30 solid to solvent ratio, and 80% power for nettle and 20 min, 1:30 solid to solvent ratio, and 50% power for melissa. TPC at these conditions for nettle and melissa were 23.9 and 105.5 mg GAE/g dry material, respectively. Major phenolic acids were determined as naringenin in nettle and rosmarinic acid in melissa.Major aromatic compounds in melissa essential oil were found as limonene, citral, and caryophyllene oxide. Yields of essential oil obtained by microwave and hydrodistillation were 4.1 and 1.8 mg oil/g dry sample, respectively.