Ülke koşullarında kadastro bilgi sistemi tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 67794
  2. Yazar: ORHAN ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALKIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
SUMMARY İn a parcel-based land information system, or cadastre, the data are organized around the cadastral parcel. The principal function of a cadastre is the provision of data concerning such matters as land ownership, value and use. It may, for example, provide the information component of land registration. This is the process whereby various rights in defined units of land are officially recorded. The information in a cadastre is collected, stored referenced and retrieved primarily at the land parcel level. Other referencing systems, such as coordinates, may then be added to facilitate data manipulation and exchange of information with other systems. Three categories of cadastre are commonly recognized: the juridical cadastre, which serves as a legally recognized record of land tenure; the fiscal cadastre, which was develop primarily for property valuation; and so called multipurpose cadastre, which encompasses with the addition of other parcel related information. As an applied cadastre system in Turkey since 1925, the juridical cadastre has as a rule two parts. The first is a written record or register containing information about each parcel, such as the name of the owner and the rights which appertain to the land; the second is cross-referenced to the first and contains a detailed description of the parcel, in the form of either maps or survey measurements. Components of juridical cadastre: adjudication, which is the official determination of rights in land; demarcation, which is the marking of the limits of each land parcel on the ground; survey, which entails measurement and mapping; and description, which entails entering relevant information into the official recording system such as in registers. The scope of cadastral activities in Turkey; establishment of first cadastre as an adjudication, demarcation, survey and description; renovation and updating - post cadastre activities such as application, subdivision, amalgamation etc. First establishment of cadastre is completed in the rate of 94.9 % as a number of district in urban areas, in the rate of 88.6 % as a number of village (with the exceptional forest related villages) in country wide with required instruments and methods according to production date (TKGM, 1996). There are some basic problems in cadastral products, which produced since 1925. Those may summarize in followings: cadastral triangulation networks are in local structure in the other word there is no connection to the national geodetic network, there is no standard map division system, less accurate surveying than expected, different map sheet base used, there is no periodic updating, application difficulties map sheet to ground and so on. Cadastre defined as a parcel based land information system that a system constitutes the basics of the each of the projects related to the land and investments. Because of its this kind of characteristics, cadastral informations like a ground control points, map sheets and ownership informations must be exchanged by concerned rapidly, easily and correctly to realize the investments necessary for the development on the time and correctly. Over the last two decades, new capabilities for data collection and processing, together with the expanding requirements of users, have directed attention to the need for improved land information management strategies. Such strategies are concerned with the effective organization of resources in order to achieve a set of objectives. These objectives may include improvements to the coverage, content, compatibility and reliability of information, of access to it, and the possibility of integrating it XÖZET Parsel bazında bir bilgi sistemi olarak tanımlanan kadastro, toprağa dayalı her türlü projenin ve yatırımın temelini oluşturan' bir sistemdir. Bu özelliğinden dolayı yer kontrol noktalan, kadastral paftalar ve mülkiyet bilgilerinin hızlı, kolay ve doğru şekilde ilgililere ulaştırılması, ülke kalkınmasının gereği olan yatırımlarının zamanında ve doğru yapılması açısından zorunludur. Ülkemizde kadastro çalışmaları 1925 yılından beri plana bağlı olarak yürütülmektedir. Klasik anlamı ile taşınmaz malların geometrik ve hukuksal yapışım belirleyen kadastro çalışmaları; tesis kadastrosu, yenileme ve talebe bağlı işlemler kapsamında yürütülmektedir. Hukuksal kadastro içeriğinde yürütülen kadastro çalışmalarında, kadastronun yapıldığı dönemin gerektirdiği yöntem ve sistemlerle, kentsel alanlarda mahalle bazında %94.9, kırsal alanlarda ise ormanla ilişkili köyler hariç, köy bazında %88.6 'lık bir gerçekleşme sağlanmıştır (TKGM, 1996). Bu gerçekleşme oranlan da göstermektedir ki ülkemizde tesis kadastrosu problemi yoktur. Üretim tarihine göre dönemin teknolojisi uygulanarak yürütülen kadastro çalışmalarında; jeodezik ağa bağlanmama, standart bir pafta bölümleme sisteminin olmayışı, ölçü yöntemleri ve duyarlılıklarının bugünkü gereksinmeleri karşılayamaması, değişik özellikli altlıklar ve farklı ölçekler kullanılması, pafta - arazi uyumsuzluğu, güncelleme gibi problemler yaşanmaktadır. Hızla gelişen bilgisayar ve elektronik teknolojisi en yoğun uygulama alanların sektörümüzde bulmuş, coğrafi bilgi sistemleri yazdım ve donanımları mekansal bilgi sistemlerinin oluşturulmasında yoğun olarak kullanılan araçlar haline gelmiştir. Coğrafi bilgi sistemi karmaşık planlama ve yönetim sorunlarının çözülebilmesi için tasarlanan, konuma bağlı mekansal verilerin depolanması, modellenmesi, işlenmesi, analizi ve sunulmasını sağlayan donanım, yazılım ve yöntemler sistemidir (Rhind, 1989). Gerek merkezi ve gerekse yerel yönetimlerde coğrafi / arazi / kent bilgi sistemlerinin oluşturulmasına yönelik bir çok proje yürütülmektedir. Altıncı ve Yedinci Beş Yıllık Kalkınma Planlarında Kadastro Bilgi Sisteminin oluşturulması zorunluluğu getirilmiştir. Bunlarla birlikte giderek büyüyen ekonomide toprağın hala en büyük yatırım aracı olarak görülmesi; kadastro faaliyetlerinin daha nitelikli, daha kolay, daha hızlı, standart ve basit yürütülmesini gerektirmektedir. Dolayısıyla tüm bu hedeflere hizmet edebilmek için kadastro bilgi sisteminin kurulması zorunludur. Bu tez çalışmasında, kadastral faaliyetlerin daha hızlı, daha kolay, daha ekonomik, daha nitelikli, standart ve basit şekilde yürütülmesini gerçekleştirecek kadastro faaliyetlerine yönelik bilgi sisteminin analizi, tasannu ve seçilecek bir pilot bölgede ucuz, basit ve kullanımı yaygın kişisel bilgisayarlarda denenmesi amaçlanmıştır. Kadastral verilerin toplanması ve doğruluğu ile kadastral yenileme başka çalışmalarının konusu olabileceğinden kapsam dışı bırakılmış, tez, kadastro ve bilgi sistemleri hakkında temel tanımlar, kadastro sistemleri, kadastro bilgi sisteminin oluşum aşamaları, mevcut kadastro sisteminin analizi, kadastro bilgi sisteminin tasannu, uygulama, irdeleme ve değerlendirme kapsamında; toplanan kadastral verilerin sisteme aktarılması, tesis kadastrosu, yenileme, talebe bağlı işlemlerin yaptırılması ve sorgulamaları ile sınırlandırılmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn a parcel-based land information system, or cadastre, the data are organized around the cadastral parcel. The principal function of a cadastre is the provision of data concerning such matters as land ownership, value and use. It may, for example, provide the information component of land registration. This is the process whereby various rights in defined units of land are officially recorded. The information in a cadastre is collected, stored referenced and retrieved primarily at the land parcel level. Other referencing systems, such as coordinates, may then be added to facilitate data manipulation and exchange of information with other systems. Three categories of cadastre are commonly recognized: the juridical cadastre, which serves as a legally recognized record of land tenure; the fiscal cadastre, which was develop primarily for property valuation; and so called multipurpose cadastre, which encompasses with the addition of other parcel related information. As an applied cadastre system in Turkey since 1925, the juridical cadastre has as a rule two parts. The first is a written record or register containing information about each parcel, such as the name of the owner and the rights which appertain to the land; the second is cross-referenced to the first and contains a detailed description of the parcel, in the form of either maps or survey measurements. Components of juridical cadastre: adjudication, which is the official determination of rights in land; demarcation, which is the marking of the limits of each land parcel on the ground; survey, which entails measurement and mapping; and description, which entails entering relevant information into the official recording system such as in registers. The scope of cadastral activities in Turkey; establishment of first cadastre as an adjudication, demarcation, survey and description; renovation and updating - post cadastre activities such as application, subdivision, amalgamation etc. First establishment of cadastre is completed in the rate of 94.9 % as a number of district in urban areas, in the rate of 88.6 % as a number of village (with the exceptional forest related villages) in country wide with required instruments and methods according to production date (TKGM, 1996). There are some basic problems in cadastral products, which produced since 1925. Those may summarize in followings: cadastral triangulation networks are in local structure in the other word there is no connection to the national geodetic network, there is no standard map division system, less accurate surveying than expected, different map sheet base used, there is no periodic updating, application difficulties map sheet to ground and so on. Cadastre defined as a parcel based land information system that a system constitutes the basics of the each of the projects related to the land and investments. Because of its this kind of characteristics, cadastral informations like a ground control points, map sheets and ownership informations must be exchanged by concerned rapidly, easily and correctly to realize the investments necessary for the development on the time and correctly. Over the last two decades, new capabilities for data collection and processing, together with the expanding requirements of users, have directed attention to the need for improved land information management strategies. Such strategies are concerned with the effective organization of resources in order to achieve a set of objectives. These objectives may include improvements to the coverage, content, compatibility and reliability of information, of access to it, and the possibility of integrating it XÖZET Parsel bazında bir bilgi sistemi olarak tanımlanan kadastro, toprağa dayalı her türlü projenin ve yatırımın temelini oluşturan' bir sistemdir. Bu özelliğinden dolayı yer kontrol noktalan, kadastral paftalar ve mülkiyet bilgilerinin hızlı, kolay ve doğru şekilde ilgililere ulaştırılması, ülke kalkınmasının gereği olan yatırımlarının zamanında ve doğru yapılması açısından zorunludur. Ülkemizde kadastro çalışmaları 1925 yılından beri plana bağlı olarak yürütülmektedir. Klasik anlamı ile taşınmaz malların geometrik ve hukuksal yapışım belirleyen kadastro çalışmaları; tesis kadastrosu, yenileme ve talebe bağlı işlemler kapsamında yürütülmektedir. Hukuksal kadastro içeriğinde yürütülen kadastro çalışmalarında, kadastronun yapıldığı dönemin gerektirdiği yöntem ve sistemlerle, kentsel alanlarda mahalle bazında %94.9, kırsal alanlarda ise ormanla ilişkili köyler hariç, köy bazında %88.6 'lık bir gerçekleşme sağlanmıştır (TKGM, 1996). Bu gerçekleşme oranlan da göstermektedir ki ülkemizde tesis kadastrosu problemi yoktur. Üretim tarihine göre dönemin teknolojisi uygulanarak yürütülen kadastro çalışmalarında; jeodezik ağa bağlanmama, standart bir pafta bölümleme sisteminin olmayışı, ölçü yöntemleri ve duyarlılıklarının bugünkü gereksinmeleri karşılayamaması, değişik özellikli altlıklar ve farklı ölçekler kullanılması, pafta - arazi uyumsuzluğu, güncelleme gibi problemler yaşanmaktadır. Hızla gelişen bilgisayar ve elektronik teknolojisi en yoğun uygulama alanların sektörümüzde bulmuş, coğrafi bilgi sistemleri yazdım ve donanımları mekansal bilgi sistemlerinin oluşturulmasında yoğun olarak kullanılan araçlar haline gelmiştir. Coğrafi bilgi sistemi karmaşık planlama ve yönetim sorunlarının çözülebilmesi için tasarlanan, konuma bağlı mekansal verilerin depolanması, modellenmesi, işlenmesi, analizi ve sunulmasını sağlayan donanım, yazılım ve yöntemler sistemidir (Rhind, 1989). Gerek merkezi ve gerekse yerel yönetimlerde coğrafi / arazi / kent bilgi sistemlerinin oluşturulmasına yönelik bir çok proje yürütülmektedir. Altıncı ve Yedinci Beş Yıllık Kalkınma Planlarında Kadastro Bilgi Sisteminin oluşturulması zorunluluğu getirilmiştir. Bunlarla birlikte giderek büyüyen ekonomide toprağın hala en büyük yatırım aracı olarak görülmesi; kadastro faaliyetlerinin daha nitelikli, daha kolay, daha hızlı, standart ve basit yürütülmesini gerektirmektedir. Dolayısıyla tüm bu hedeflere hizmet edebilmek için kadastro bilgi sisteminin kurulması zorunludur. Bu tez çalışmasında, kadastral faaliyetlerin daha hızlı, daha kolay, daha ekonomik, daha nitelikli, standart ve basit şekilde yürütülmesini gerçekleştirecek kadastro faaliyetlerine yönelik bilgi sisteminin analizi, tasannu ve seçilecek bir pilot bölgede ucuz, basit ve kullanımı yaygın kişisel bilgisayarlarda denenmesi amaçlanmıştır. Kadastral verilerin toplanması ve doğruluğu ile kadastral yenileme başka çalışmalarının konusu olabileceğinden kapsam dışı bırakılmış, tez, kadastro ve bilgi sistemleri hakkında temel tanımlar, kadastro sistemleri, kadastro bilgi sisteminin oluşum aşamaları, mevcut kadastro sisteminin analizi, kadastro bilgi sisteminin tasannu, uygulama, irdeleme ve değerlendirme kapsamında; toplanan kadastral verilerin sisteme aktarılması, tesis kadastrosu, yenileme, talebe bağlı işlemlerin yaptırılması ve sorgulamaları ile sınırlandırılmıştır. VIIIAccording to these evaluations logical and physical design of the cadastre information system has been created. The logical design of operations and data have been transformed to a physical design by taking the personal computer and PC ARC/INFO GIS software into account. Application programs have been written in SML macro language. This design and application programs have been tested and applied in pilot project area where selected in Ankara with the typical urban characteristics. Prepared application programs, their explanations and products are also presented. The fifth chapter includes overall evaluation. In this chapter, the used cadastral data, the components of the used hardware and software have been evaluated. The comparasition of the proposed system versus exist system has been given and the cost-benefit analysis has been done. In the last chapter, exist cadastre system and cadastral applications has been generally evaluated and as a result of this experience, some proposals have been made. xn