Implementation and comparison of advanced encryption standard (AES) modes on FPGA
Gelişmiş şifreleme standardı modlarının FPGA üzerinde gerçeklenmesi ve karşılaşrıtılması
- Tez No: 285697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sistem-On-Chip (SoC) hem donanım hem de yazılımı tek bir çip üzerinde içeren, gömülü bir sistemi tipik bir geliştirme ortamı yapan ilgi çekici bir hedef platformdur. Bu tezin ana fikri en son gelişmeleri yansıtan Gelişmiş Şifreleme Standardı (Advanced Encryption Standard - AES) blok şifreleme algoritması modlarının bir SoC geliştirme ortamında araştırılması ve uygulanmasıdır.Bu tezde bir Xilinx SoC geliştirme platformu üzerinde Gelişmiş Şifreleme Standardı blok şifreleme algoritması modlarının uygulanması ve karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma donanım ve yazılım olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Her iki kısımda Xilinx lisanslı Gömülü Sistem Set (Embedded Development Kit - EDK)'i kullanılarak geliştirilmiştir. Donanım kısmında gerekli giriş-çıkış arayüzleri proje gereksinimlerine uygun şekilde seçilmiştir. İkinci kısımda yani yazılım kısmında ise benzer şekilde yazılım gereksinimleri belirlenmiş, AES ve çalışma modları ?C? dili kullanılarak geliştirilmiş ve seri porttan girilen komutlarla test edilmiştir. AES ve çalışma modlarının, MicroBlaze soft-core mimarisinin ayrıntılı bir analizi yapılmıştır. Uygulama MicroBlaze soft-core mimarisi üzerinde gerçekleştirilmiş ve mb-gprof profiler (gprof tabanlı profiler) ile analiz edilmiştir. Elektronik kod kitabı (ECB), zincirleme şifre blok (CBC), şifre gizle (CFB), çıkış gizle (OFB) ve sayaç (CTR) modları dahil olmak üzere tüm çalışma modlarını gösterme yeteneğine sahip bir yazılım fikri mülkiyet (IP) yaratılmış ve dahili test uygulama komutları ile test edilerek her mod mesajları şifreleme-çözme sırasında çektikleri süre açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
System-On-Chip (SoC) is an interesting target platform that includes both hardware and software on a single chip which makes an embedded system a typical development environment. The main idea for this thesis is to study and implement state-of-the-art cryptographic block cipher Advanced Encryption Standard (AES) modes of operation on a SoC development environment.In this thesis implementation and comparison of AES block cipher algorithm modes of operation on a Xilinx SoC development platform have been accomplished. It consists of two parts, hardware and software and both sections have been developed by using Xilinx licensed Embedded Development Kit (EDK). At the hardware section the hardware input output interfaces are determined according to the requirements of the project and the corresponding hardware is designed. At the second section, the software requirements are determined similar to hardware, AES and modes of operation is developed by using ?C? as the programming language and the software is tested by commands entered through serial port. A detailed analysis of AES and modes of operation, MicroBlaze soft processor core architecture is investigated. Implementation is realized on a soft processor core, MicroBlaze and analyzed using mb-gprof profiler (a gprof based profiler). A software intellectual property (IP) that is capable of demonstrating all modes of operation including electronic code book (ECB), cipher block chaining (CBC), cipher feedback (CFB), output feedback (OFB) and counter (CTR) modes is generated and tested with build-in test application commands and each mode is compared in terms of time taken to encrypt-decrypt messages.