An advanced machining process simulator for industrial applications
Endüstriyel uygulamalar için ileri talaşlı imalat süreç simülatörü
  1. Tez No: 285706
  2. Yazar: EMRE YEĞİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. BUĞRA KOKU, YRD. DOÇ. DR. MELİK DÖLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tornalama ve frezeleme, endüstriyel uygulamalarda kullanılan başlıca talaşlı imalat teknikleridir. Talaşlı imalat uygulamaları için çok yüklü miktarda zaman ve para harcanmaktadır. Çoğu zaman sayısal kontrol verisi bir bilgisayar programı tarafından yaratılıyor olsa da, işleme operasyonu sonucunun istenilen neticeyi vereceğinden emin olmak için bir simülasyon programı kullanmak gerekir. Piyasada birçok ticari talaşlı imalat simülasyonu yapan yazılım mevcuttur. Ancak, çok pahalı olmakla birlikte, yukarıda bahsedilen işleme tekniklerinden birine yönelik olarak hazırlanmış olmaktadırlar. Endüstriyel uygulamaları olan şirketlerin çoğu, küçük ve orta ölçekli şirketlerdir ve bu firmalar için belirli bir işleme tekniğine yönelik hazırlanmış bir simülasyon programı için bütçe ayırmak kolay olmamaktadır.Bu tez kapsamında, aralarında tornalama ve frezelemenin de bulunduğu, ileri endüstriyel talaşlı imalat süreçlerinin benzetiminde kullanılacak bir yazılım paketinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. İş parçasının ve kesici takımın etkileşimini görselleştirmek için ışın göndeme metodu kullanarak oluşturulan dexel modeli ve yüzey süpürme algoritması ile polygon kırpma teknikleri kullanılacaktır. Bu yazılım paketinin geliştirilmesi için C# proglamlama dili, görselleştirme amacıyla ise DirectX kütüphanelerinden faydalanılacaktır. Bu yazılım sayesinde, yapılacak benzetimlerin, yüksek hassasiyette 3 boyutlu görsel sonuçlarının sunulması ile, freze ve torna NC kodlarının doğruluğu teyit edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Turning and milling are the main manufacturing techniques in industry. A great deal of time and money is spent for machining operations. Although most of the time, the tool path of a CNC machine tool is generated by a Computer Aided Manufacturing (CAM) software package, to be sure that the result of the machining operation will be as required, it is necessary to use a simulation software. There are various machining simulation software packages available in the market. However, they are not only expensive, but also specialized for only one of the before mentioned machining techniques. Most of the companies in the industry are small or medium scale ones and, it is not so easy for them to afford a specialized simulation software for that purpose.In this thesis, it is aimed to develop a software package, which will be used to simulate advanced industrial machining processes, including turning and milling. Dexel modeling, which is generated by ray casting, and sweep plane algorithm with polygon clipping technique are used for visualization. For polygon clipping technique, outer surfaces of the resultant workpiece are generated from planar contours. The software is developed in C# programming language and DirectX libraries are utilized for visualization purposes. With the aid of this software, it is also aimed to visually confirm the validity of both mill and lathe NC-code, by representing highly accurate 3D displayed results of these simulations.