Drinking water quality in Ankara: A monitoring study
Ankara?nın içme suyu kalitesi: İzleme çalışması
- Tez No: 285711
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ B. DİLEK, PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
2007 yılında yaşanan şiddetli kuraklığı takiben Kesikköprü Barajının ek bir su kaynağı olarak kullanılmasında karar verilmiştir. Bunun üzerine, Kesikköprü Baraj Suyunun, öncelikli olarak sülfat ve arsenik olmak üzere, bazı parametrelerinin içme suyu standartlarına uygun olmadığı ve bu yüzden insan sağlığı açısından tehdit oluşturduğu yönünde tartışmalar başlamıştır. Bu çalışmada, Ankara ilinin içme suyunun hem kaynakta hem de şebekede bazı seçilmiş öncelikli parametreler yönünden 1 yıl süreyle izlenerek, su kalitesinin belirlenmesini amaçlanmaktadır. Bu amaçla, Ankara'da belirlenen 24 semtten şebeke suyu ve Kesikköprü Barajından kaynak suyu numuneleri aylık olarak alınarak belirli parametreler yönünden Temmuz 2008 ve Haziran 2009 aylarını kapsayan dönemde izlenmiştir. Kesikköprü Baraj suyunda sülfat konsantrasyonu yıllık ortalama 300-500 mg/l olarak ölçülmüş olup, kaynak suyundaki bu yüksek sülfat konsantrasyonu şebekede sülfat değerlerinin yüksek olmasına neden olmuştur. Bununla birlikte, Kesikköpü suyundaki arsenik konsantrasyonu yıllık ortalama 9-11 µg/l olarak ölçülmüş olup, bu değer Kesikköprü suyunda beklenen yüksek arsenik konsantrasyonunun aksine düşüktür. Ayrıca, dezenfeksiyon yan ürünleri (DYÜ) olarak şebekede THM ve HAA parametleri izlenmiştir. Şebekede THM değeri en yüksek 109 µg/l olarak Temmuz 2009'de Bilkent semtinde ölçülmüştür. THM değerleri bazı aylarda bazı semtler için USEPA tarafından belirlenen 80 µg/l limit değerini aşmasına rağmen yıllık ortalama THM değerleri tüm semtlerde standart değerin altında kalmaktadır. HAA5 konsantrasyonu ise en yüksek Şubat 2009'da Dikmen semtinde 75 µg/l değerde bulunmasına rağmen yıllık ortalama HAA5 konsantrasyonu, 60 µg/l olan USEPA limit değerini hiçbir semtte aşmamıştır. Ayrıca, mikrobiyolojik kirlilik göstergesi olarak şebekede yapılan toplam/fekal koliform izlemesine göre Temmuz 2008-Ocak 2009 ayları arasında şebeke suyunda koliform bakteri gözlenmiştir. Ocak 2009 sonra ise şebekede artan bakiye klor miktarı ile koliform bakteri tespit edilmemiştir. Çalışma sonuçları, izlenen parametrelerinin bazı aylarda içme suyu standartlarını aşıp bazı aylarda standartları tam olarak karşılamasıyla, aylar arasında değişiklikler göstermektedir. Genel olarak, Kesikköprü suyundan kaynaklı olarak içme suyunda sülfat esas sorun olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Following the event of severe drought experienced in 2007, it was decided to use Kesikköprü Reservoir as an additional source of water supply for the city of Ankara. Thereupon, there have been debates on the quality of Kesikköprü Reservoir water with the claims that some parameters, primarily sulfate and arsenic, were not complying with the quality standards and therefore there was a threat to public health. This study aims to determine whether the water quality in the distribution network in Ankara exceeds water quality standards, and to assess the status of water quality of Ankara. To this end, monthly samples were collected from 24 districts as distribution network water and also from the Kesikköprü Reservoir as source water, and were monitored in terms of certain water quality parameters during the period of July 2008 through June 2009. Sulfate concentration in Kesikköprü Reservoir water was measured as 300-500 mg/l and this high sulfate concentration in the source water led to high sulfate values in distribution system. On the other hand, the arsenic concentration in Kesikköprü water was analyzed between 9-11 µg/l which is lower than the expected high arsenic concentration in Kızılırmak water. Moreover, monitoring of THM and HAA in distribution network was carried out to follow DBPs formation. The highest THM concentration was observed as 109 µg/l for Bilkent in July 2008. Although for some districts and some months throughout the year THM concentration was higher than the EPA Stage-I (80 µg/l) and Stage-II (40 µg/l) limits, mean annual THM concentrations for districts in distribution system satisfies the standards. Furthermore, the highest HAA5 concentrations were determined as 75 µg/l for Dikmen in February 2009. However, annual average HAA5 in any of the districts did not exceed USEPA limit of 60 µg/l. Nonetheless, total/fecal coliform bacteria, which are the indicators of microbiological contamination, were detected in distribution system between the months of July 2008 and January 2009. However, the coliform bacteria did not appear with the increasing residual chlorine in the distribution system since January 2009. Results from this study demonstrate a temporal variability in water quality; indicating water quality deterioration in the distribution system during some months, while almost full compliance with the water quality standards during other months. Overall; due to Kesikköprü raw water, sulfate content appears to be the major concern in the water quality when considered the one-year monitoring period.