Optically stimulated luminescence studies on natural fluorites
Doğal floritlerde optik uyarmalı lüminesans çalışmaları
- Tez No: 285728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER BULUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Optik uyarmalı lüminesans (OSL), iyonlaştırıcı radyasyonla ışınlanmış katı (yalıtkan ya da geniş bant aralıklı yarı iletken) bir malzemenin ışığa maruz bırakılması sonucu lüminesans (ışık) yayması olayıdır. OSL sinyalinin şiddeti, numune tarafından soğurulan radyasyon dozuna bağlıdır ve bu bağımlılık radyasyon dozimetri yönteminin temelini oluşturur. Son zamanlarda doğal floritler ile ilgili OSL çalışmaları yapılmış olmasına rağmen malzeme, OSL tekniği ile çok detaylı olarak çalışılmamıştır. Bundan dolayı, bu çalışmada, farklı yerlerden temin edilen floritlerin OSL özellikleri incelendi. Bu amaçla, OSL sinyalinin doz-cevap eğrisi, tekrarlanabilirliliği, termal kararlılığı ve fading (solma) özelliği analiz edildi. OSL ve TL sinyalleri arasında bir ilişki bulabilmek amacıyla, TL sinyalleri ve OSL ölçümlerinin TL sinyalleri üzerindeki etkisi incelendi. Bunun yanısıra, OSL tuzaklarının termal aktivasyon enerjileri farklı metotlar ile hesaplandı ve sonuçlar karşılaştırıldı. Ayrıca, termal sönümlenme olayının olmadığı gösterildi. Son olarak, rekombinasyon merkezleri hakkında fikir edinebilmek için TR-OSL sinyalleri incelendi. Sonuç olarak, doğal floritlerin çevre dozimetresi olarak kullanılabilmesi için, ucuz elde edilebilir olmasının yanı sıra, uygun bir OSL sinyal yapısı, geniş lineer doz cevabı ve sinyalin tekrarlanabilirliliği açısından uygun OSL özelliklerine sahip olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Optically Stimulated Luminescence (OSL) is the luminescence emitted from a previously irradiated insulator (or a wide band gap semiconductor) upon exposure to light. The OSL signal intensity is a function of the radiation dose absorbed by the sample and thus can be used as the basis of a radiation dosimetry method. In the literature, OSL studies on natural fluorites are rather limited. In order to promote the material for radiation dosimetry, OSL properties of natural fluorites of different origin were examined in this study. For this purpose, dose-response, reproducibility, thermal stability and fading of the OSL signals were analyzed. In order to find a relation between OSL and TL signals, TL signals and the effect of OSL measurements on TL signals were examined. Thermal activation energies of the light sensitive TL peaks and the OSL signals were also calculated using different methods and the results were compared. Also, absence of the thermal quenching was shown. Finally, TR-OSL signals were measured to have an opinion about the recombination centers. As a result of these studies, it is possible to conclude that natural fluorites show promising features to be used as an environmental dosimeter with regard to a suitable OSL signal, range of linearity, repeatability in response, as well as being readily available at a low cost.