X-ray and optical observations of high mass x-ray binaries
Yüksek kütleli x-ışını çiftli sistemlerin x-ışını ve optik aralıktaki gözlemleri
  1. Tez No: 285729
  2. Yazar: ELİF BEKLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN BAYKAL, YRD. DOÇ. DR. SITKI ÇAĞDAŞ İNAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
In this thesis, X-ray and optical observations of accretion powered pulsars are presented. Byusing archival RXTE observations we work on the X-ray spectral and pulse timing analysisof 4U 1538-52, 4U 1907+09, SMC X-1 to have more detailed information about their orbitaland spin parameters. For 4U 1538-52 and SMC X-1, we determined new orbital epochs. Byusing long term pulse history of 4U 1907+09, we were able to work spin-down trend of thesystem and also calculate the change in the spin-down rate. Using Fermi/GBM observationswe can monitor bright accreting pulsar systems. We are producing long term histories of pulsefrequency and ? ux of 20 continuosly monitoring systems. Adding Swift/BAT observations toGBM observations, for 4U 1626-67, we did reveal the characteristics belong to spin-downtrend before and spin-up behaviour after torque reversal seen in 2008 February. Two newlydiscovered IGRJ06074+2205 and IGRJ01583+6713 sources are identi ? ed as X-ray binarysystems and we found parameters of them like distance, magnitudes, by using both opticalphotometric and spectroscopic observations.
Özet (Çeviri)
Bu tezde, aktarım güçlü atarcaların gözlemleri sunulmaktadır.RXTE arşiv gözlemleri kul-lanılarak 4U 1538-52, 4U 1907+09, SMC X-1?in X-ıs¸ını tayfsal ve atarca zamanlamaanalizleri çalışılıp yörüngesel ve atma parametreleri hakkında detaylı bilgi edinilmiştir.4U 1538-52 and SMC X-1 için yeni yörüngesel dönem değerleri bulunmuştur.4U 1907+09 içinuzun zamanlı atma hareketi izlenerek kaynağın yavaşlaması ve yavaşlama oranı çalışılmıştır.Fermi/GBM uydusunun gözlemleri kullanılarak parlak aktarım atarcaları da gözlenilmektedir.Şu ana kadar sürekli gözlenen 20 kaynağın uzun zamanlı atma frekansı ve akı hareketi gözlenmektedir. GBM gözlemlerine Swift/BAT gözlemleri de eklenerek, 4U 1626-67 için Şubat2008 de görülen dönme momentinin dönüşümünün öncesinde görülen yavaşlama ve son-rasında görülen hızlanma davranıslarina dair özellikler belirlenmiştir. Yeni keşfedilen ikikaynağın, IGRJ 06074+2205 ve IGRJ 01583+6713 X-ışını çiftli sistemler olduğu ve uzaklık,parlaklık değerleri gibi parametreler optik fotometri ve tayfsal gözlemlerle tespit edilmiştir.