DNA repair genes, XRCC3 and RAD51, polymorphisms and risk of childhood acute lymphoblastic leukemia
DNA tamir genlerinin polimorfizmleri ve çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemi riski
- Tez No: 285735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH, PROF. DR. EMEL ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, DNA tamir genlerinden olan X-ray repair cross complementing group 3 (XRCC3) geni Thr241Met ve Rad51 geni G135C polimorfizmlerinin çocukluk dönemi akut lenfoblastik lösemi (ALL) hastalığı riskini modifiye edici rolleri 184 ALL hastası çocuk ve 193 sağlıklı yetişkinden oluşan Türk popülasyonunda PCR-RFLP tekniği kullanarak araştırılmıştır. XRCC3 Thr241Met polimorfizmi için, hem heterozigot hem de homozigot mutant genotip frekansı ALL hastalarına kıyasla kontrollerde daha yüksek bulunmuştur (OR: 0.59, p = 0.02; OR: 0.48, p = 0.02, respectively). Ayrıca, heterozigot veya homozigot mutant genotip önemli bir şekilde kontrollerde ALL hastalarına kıyasla daha yaygın olmuştur (OR: 0.55, p =0.005). Rad51 G135C polimorfizmi ile çoçukluk çağı ALL riski arasında herhangi belirgin bir ilişki bulunamamıştır. XRCC3 heterozigot genotipi ile Rad51 heterozigot genotiplerinin kombinasyonu, çoçukluk çağı ALL riskinde koruyucu etkisini artırmıştır (OR=0.35; p =0.02). XRCC3 homozigot genotipi ile Rad51 homozigot genotiplerinin kombinasyonu, hastalığın gelişiminde istatistiksel bakımdan oldukça anlamlı bir koruyucu etki sağlamıştır (OR= 0.36; p= 0.004). Bilindiği kadarıyla, bu çalışma XRCC3 Thr241Met polimorfizminin tek başına veya Rad51 G135C polimorfizmi kombinasyonu ile birlikte çocukluk çağı ALL hastalığı oluşması riskinde koruyucu bir role sahip olduğunu gösteren ilk çalışmadır.İlaveten, adı geçen genetik polimorfizmlerin diğer genetik olmayan risk faktörleriyle ilişkisi de incelenmiştir. Sadece, XRCC3 heterozigot genotipine sahip olan çocukların babalarının sigaraya maruziyeti durumununun önemli bir risk faktörü oluşturduğu görülmüştür (OR= 3.0 fold, p=0.05). Ayrıca bu çalışma ile, ilk defa Rad51 135C alel frekansı Türk popülasyonu için bulunmuştur. Mutant alelin frekansı diğer Kafkas popülasyonlarına yakın bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of two DNA repair genes, X-ray repair cross complementing group 3 (XRCC3) Thr241Met and Rad51 G135C polymorphisms were investigated in the risk of development of childhood ALL in Turkish population among 193 healthy controls and 184 ALL patients, by using PCR-RFLP technique. For XRCC3 Thr241Met polymorphism, the frequencies of both heterozygous and homozygous mutant genotypes were found to be higher in the controls compared to ALL patients (OR: 0.59, p = 0.02; OR: 0.48, p = 0.02, respectively). In addition, either heterozygous (Thr/Met) or homozygous mutant (Met/Met) genotypes were significantly more common in the controls than the ALL patients (OR: 0.55, p =0.005). In case of Rad51 G135C polymorphism, no significant associations have been found with the risk of childhood ALL. Combination of XRCC3 heterozygote and Rad51 heterozygote genotypes increased the protective effect for risk of childhood ALL. (OR=0.35 ; p =0.02). Combination of homozygote mutant genotype of XRCC3 with homozygote wild type genotype of Rad51 gave a highly statistically proved protective effect for the development of disease (OR= 0.36; p= 0.004). To our knowledge, this is the first study showing the protective role of XRCC3 Thr241Met polymorphism either alone or in combination with Rad51 G135C variant on the risk of development of childhood ALL.In addition, interactions of these polymorphisms with non-genetic risk factors were investigated. Only in terms of paternal exposure, the heterozygote (Thr/Met) genotype for XRCC3 gene in children whose father exposed to cigarette smoke demonstrated a significant risk of 3.0 fold (p=0.05). Moreover, the frequency of Rad51 135C allele was determined for the first time in Turkish population. The frequency of the mutant allele was found to be very similar to that observed in other Caucasian populations.