Nörofibromatozis tip 1 olgularında DNA tamir genlerinin ekspresyonunun klinik önemi
Clinical significance of DNA repair genes expressions in neurofibromatosis TYPE 1 cases
- Tez No: 331441
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Nörofibromatozis Tip 1 Olgularında DNA Tamir Genlerinin Ekspresyonunun Klinik Önemi Duygu Dursun DEÜ, Salık Bilimleri Enstitüsü, Onkoloji Enstitüsü, Temel Onkoloji Bölümü Yazıma Adresi: Eitim Mah. / Ekrem Güer Sok. / No:42/5 / Murat Öz Apartmanı Balçova/ZMR AMAÇ: Nörofibromatozis Tip 1 (NF1), çeitli fenotiplere sahip, sık görülen otozomal dominant genetik bir hastalıktır. NF1 hastalarının klinik çeitliliinin genetik nedeni sorgulanmaktadır. DNA onarım genleri DNA? daki hataların onarımından sorumludur. Biz DNA onarım genlerinin ekspresyonunu ve onların NF1 hastalarındaki klinik önemini nörofibrom, hamartomatöz lezyon, dier tümörler ya da ailesel NF1 varlıı ile karılatırarak analiz etmeyi amaçladık. Bu çalımanın dier amacı gen ekspresyonları ile klinik bulgular arasında iliki olup olmadıını belirlemekti. METOD: NF1? li hastalar ve NF1 ile birlikte malignitesi olan hastalar çalımaya alındı. Kontrol grubu olarak da benzer ya grubundaki her hangi bir hastalıı olmayan çocuklar ve NF1 ile ilgisi olmayan maligniteli olgular oluturdu. Çalıma toplam 46 olgu içermekteydi: 36 NF1 hastası (30 çocuk; 6 ebeveyn), hiç bir hastalıı olmayan 8 kontrol olgusu, rabdomiyosarkomlu NF1 olmayan 2 kontrol olgusuydu. 8 kontrol olgusunun ya ortalaması 17±7,03 (10-30 ya) (ortanca 13 ya) idi. NF1 olgularının 17? si kadın 19? u erkekti. NF1? li olgularımız için tanı anındaki ya ortalaması 10,08±8,86 (9 ay- 38 ya) (ortanca 8 ya) iken hastalarımızın çalımaya alınan ebeveynlerinin ya ortalaması 40,50±1,22 (39-42 ya) (ortanca40 ya) idi. 36 hastanın, 17? si nörofibromlu, 17? si hamartomatöz lezyonluydu. 1 hastada rabdomiyosarkom gözlenmi, 1 hasta meme kanseri ve 4 hasta da optik gliomluydu. Her bir hasta ve kontrol grubundan periferik kandan mononükleer hücre izolasyonu yapıldı. RNA izolasyonu ve cDNA dönüümünden sonra, her bir olguda Real-Time PCR ile DNA onarımı ile ilikili 84 genin ekspresyonu (standart array, SABiosciences) belirlendi. Ekspresyonların kontrol grubuna göre kat deiiklikleri ve T test ile p deeri karılatırmalı gruplarda deerlendirildi. BULGULAR: Aratırma grubunu 36 NF1 hastası, kontrol grubunu ise 8 salam çocuk ve 2 adet de NF1 ile ilikisi olmayan maligniteli olgu (rabdomiyosarkom) oluturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Clinical Significance of DNA Repair Genes Expressions in Neurofibromatosis Type 1 Cases Duygu Dursun DEU, Institute of Health Sciences, Oncology Institute, Fundamental Oncology Departure Corresponding Adress: Egitim Quarter/ Ekrem Guer street No:42/5 Murat Oz Apartment Balcova IZMIR/ TURKEY OBJECTIVE: Neurofibromatosis Type 1 (NF1) is a a common autosomal dominant genetic disorder that has a variable phenotype. The genetical causes of clinical variability of NF1 patients is questioned. DNA repair genes are responsible for proofreading the missing in the DNA. We aimed to analyze expression of DNA repair genes and their clinical significance in NF1 patients; comparing exsistance of neurofibroma or hamartomatous lesions or other tumours or existance of NF1 in the family. The other aim of this study was to determine whether any relationship between gene expressions and clinical findings. METHOD: NF1 patients and malignancy with NF1 pateints were included and in this study. In the control gruop children that they are in the similar age group and they have no disease and no malignacy group were included. This study included total 46 cases. 36 NF1 patients (30 children; 6 parents), 8 control cases without any disease, two control cases with rhabdomyosarcoma without NF1 were included in this study. The mean age of control group was 17±7,03 (10-30 age) (median 13 age). In the NF1 pateints gruop 17 of them are female, and 19 are male. The mean age at diagnosis is 10,08±8,86 (9 months- 38 age)(median age 8) for children and 40,50±1,22 (39-42 age) (median age 40) for parents. Among 36 patients, 17 had neurofibromas, 17 had hamartomatous lesions. Rhabdomyosarcoma (RMS) was observed in one patient, breast cancer in one patient and four patients suffered optic glioma. Peripheral blood was obtained from each cases and mononuclear cells were separated. After RNA isolation and cDNA converting, expressions of 84 genes related with DNA Repair in standard array (SABiosciences) were determined by Real-Time PCR for each case. Fold changes and p values compared with control groups and fold changes evaluated with T test and p value in the comperative groups. RESULTS: 36 NF1 patients, 8 healty children as a control and 2 cases no NF1 realtionship with malignancy (rhabdomyosarcoma) were included in the study group. In NF1 cases PNKP, RAD18, XAB2, XRCC3, XRCC4 and XRCC5 genes were downregulated compared with control group.