Design and construction of boundary lubricated bearing test rig and wear analysis in earthmoving machinery
Sınır yağlama koşullarında çalışan kaymalı yataklar için test düzeneği tasarımı, yapımı ve iş makinelerinde aşınma analizi
- Tez No: 285736
- Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ, PROF. DR. METİN AKKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ekskavatörler yüksek yüklemelere maruz kalan ve uzun saatler boyunca çalışan iş makineleridir. Pim ve yataklar aracılığıyla iletilen kuvvetlerin aşınmaya sebep olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın amacı sınır yağlama koşullarında çalışan ekskavatör yataklarının aşınma analizinin yapılmasıdır. Ekskavatör yataklarının çalışma koşullarının simüle edilebildiği hidrolik tahrikli bir deney düzeneği tasarlanıp üretilmiştir. Aşınma, pim ve yatak arasında kuvvet ve hareketin aynı anda sağlanmasıyla elde edilmiştir. Çeşitli testler yapılmıştır. Aşınmayı etkileyen, hız, kuvvet, materyal tipi gibi özellikler değişimli denenmiştir. Sonuçlar karşılaştırılıp bu faktörlerin aşınma üzerindeki etkileri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Excavators which used as earthmoving machinery are exposed to heavy loads and operate long hours repeatedly. The forces that are transmitted trough pin bearings are observed to cause failure due to wear. Therefore, durability of bearings is crucial for excavators. The aim of this study is to perform wear analysis of excavator bearings running in boundary lubrication regime. A hydraulically powered test rig, which simulates the operating conditions of excavator bearings is designed and constructed. Wear is obtained applying both force and relative motion between pin and bearing on the test rig. Several tests are performed in this test bench. Force and material type are varied as the factors influencing wear. Results are compared and the effects of the factors on wear are determined.