Design and manufacturing of an unmanned air vehicle
Taktik bir insansız hava aracının tasarımı ve imalatı
  1. Tez No: 285741
  2. Yazar: ENGİN ŞENELT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ ALEMDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Taktik İnsansız Hava Aracı'nın (ODTÜ TİHA) konsept tasarımı, konsept tasarımın performans analiziyle doğrulanması ve üretim adımlarını anlatmaktadır. Sistem gereksinimleri piyasa araştırması sonucu kararlaştırılıp olduğu gibi kabul edilmiştir. Rakip değerlendirmesi ve konsept tasarım metodolojisi ile kaba parametreler tanımlanmış ve bu parametrelerin doğrulanması için performans analizi gerçekleştirilmiştir. Tasarım takımı tasarımın gereksinimleri karşıladığından emin olduktan sonra malzeme ve üretim teknikleri değerlendirilmiştir.Uçağın erkek ve dişi kalıpları cam fiber kumaş ve özel kalıp reçinesi ile üretilmiştir. ODTÜ TİHA dişi kalıplar kullanılarak, cam, karbon ve aramid fiber malzeme ve epoksi reçine ile, ıslak yatırma ve vakum torbalama tekniğiyle üretilmiştir. Kanat, kuyruk ve gövde kabukları öncelikli olarak üretilmiş ve güçlendirici yapılar daha sonra kabukların içine entegre edilip kürlenmiştir. Daha sonra kabuklar birleştirilmiş ve ayrı komponentler elde edilmiştir. Arka iniş takımı ve kuyruk boruları da karbon fiber kompozit malzemeden üretilmiştir. Tüm komponentler hizalama kalıplarında birleştirilerek ODTÜ TİHA'nın üretimi tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe the conceptual design, performance analysis to validate the design and manufacturing steps of Middle East Technical University Tactical Unmanned Air Vehicle (METU TUAV). The system requirements are adopted from a market study and assumed as is. Utilizing competitor search and conceptual design methodology, the rough parameters of the aircraft are defined and a performance analysis is conducted to validate the requirements. After the design team is content that the design is meeting the requirements, material and production techniques are evaluated.The male and female molds of the aircraft are manufactured with glass fibre fabric and special mold resin. Using the female molds; with glass, carbon and aramid fibre materials and epoxy matrix; utilizing wet-layup and vacuum bagging techniques the METU TUAV is manufactured. Wing, tail and fuselage skins are manufactured first and the reinforcing structures are integrated and cured inside the skins. Then the skins are assembled and the separate components are obtained. The rear landing gear and tail booms are also manufactured from carbon fibre composites. The individual parts are assembled together in special alignment jigs and the METU TUAV is completed.