Avrupa Birliği iş hukukunda kısmi süreli iş sözleşmeleri
Part-time contracts in European Union employment law
  1. Tez No: 285783
  2. Yazar: ZEYNEP HOCAOĞLU ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Avrupa Birliği İş Hukuku'nda kısmi süreli iş sözleşmeleri uygulamada oldukça geniş yer tutmakta ve buna bağlı olarak da yasal düzenlemeleri beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği İş Hukuku'nda kısmi süreli iş sözleşmesinin düzenlenmesi, uygulanması ve uygulamada karşılaşılan sorunlar ile çözüm yollarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmada; öncelikle genel olarak kısmi süreli iş sözleşmesi kavramı, tanımı, unsurları ve türleri açısından incelenmiş, kısmi süreli iş sözleşmeleri açısından ayrımcılık, ücret ve işçilik hakları konusuna değinilmiştir. Söz konusu kısım içerisinde Türk iş Hukuku'nda kısmi süreli iş sözleşmelerinin düzenlenmesine de yer verilmiştir. İkinci bölümde Avrupa Birliği İş Hukuku'nda kısmi süreli iş sözleşmesi kavramı, tanımı ve unsurları Avrupa Birliği Mevzuatındaki düzenlemeler ve Avrupa Birliği Adalet Divanı kararları dikkate alınarak incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise; Avrupa Birliği'nde ve üye ülkelerde kısmi süreli çalışanların durumları, hangi çalışanların kısmi süreli çalışmayı ne oranda ve ne sebeple tercih ettikleri konuları ile uygulamada bir sorun olarak karşımıza çıkan, kısmi süreli çalışanlara karşı ayrımcılık sorunu incelenmeye çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler1.Kısmi Süreli Çalışma2.Avrupa Birliği Hukuku3.Ayrımcılık4.Avrupa Birliği Yönergeleri5.İş Sözleşmeleri
Özet (Çeviri)
The part-time contracts are large place in European Union Employment Law practice and depending on the legal arrangements are made to it. In this study, the arrangement, implementation and practice problems with solutions of part-time work in European Union Employment Law was investigated. In line with this study, first the concept of part-time employment contracts were examinated in terms of elements and types of part-time contracts, then, the discrimination and wages and other labor rights were examinated in terms of part-time employment contracts. In this part, the regulation of part-time employment contracts in Turkish employment law also been included. In second section, the concept of part-time employment contracts were examinated in terms of elements and types of part-time contracts in European Union Employment Law, in terms of the European Union legislation and European Union Justice Court decisions. In the end of the study, were examinated the part-time employee status in European Union and its member countries, which employees work part-time as they choose what rate and for what reason, and as a challenge to our practice against the problem of discrimination against part-time employees.Key Words1.Part-time work2.European Union Law3.Discrimination4.European Union Directives5.Employment Contracts