Gaziantep turizmi ve turizm pazarlaması sorunları
The tourism and tourism marketing problems in Gaziantep
  1. Tez No: 285787
  2. Yazar: VEYSEL MEHMET GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TURAN PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde büyük bir gelişme gösteren turizm sektörü, ekonomik, sosyal ve çevresel etkilere sahiptir. Bir destinasyonun başarısı birçok faktöre bağlı olarak gelişmekle birlikte, yeni destinasyonların hızla pazara girdiği ve mevcut destinasyonların da rekabetçi yapılarını yeni stratejilerle güçlendirdiği günümüzde, kazançlı turizm destinasyonları yaratmak kolay değildir. Bu anlamda doğru konumlama ve uygun ve çekici bir imaj ile güçlü bir marka yaratılması bir destinasyonun başarısını etkileyen en önemli unsurlardır.İnsanlar ziyaret ettikleri yöre ya da ülkedeki hizmetlerden gerek işletme bazında ve gerekse yöresel olarak sunulan olanaklardan yararlanmaktadırlar. Daha fazla turist çekmek ve daha fazla gelir elde etmek için yöresel, ulusal ve uluslararası pazarlarda yoğun rekabet yaşanmaktadır. Dolayısıyla bu yoğun rekabetin yaşandığı pazarlarda bir yörede gerçekleşen turizm faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından müşteri tatmininin en yüksek düzeyde sağlanması önem arz etmektedir.Bu amaçla, ilk olarak, turizm ve turizm pazarlaması kavramları açıklanmış, turizm verileri Türkiye değerleri belirtilerek açıklanmıştır. Ardından destinasyon tanımı, destinasyon türleri, pazarlama stratejileri ele alınmıştır. Son bölümde ise Gaziantep turizmi ve pazarlama sorunları ile ilgili bir araştırma yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is a sector that shows a big improvement in today, has economic, social and environmental effects. With the improvement of the success of destination that depend on many factors, the new destinations that accessed the markets rapidly and the existent destinations that strenghtened their competing structures in recently, it is not easy to form a profitable tourism destinations. In this sense, the correct positioning, proper, and the creation of a strong brand with an attractive image are the most important factors that affect the success of a destination.People benefit from the opportunities and services that offered by the business or local as well as in the country they visit. To attract more tourists and to get more revenue it is happening an intense competition at the local, national and international markets. So to ensure customer satisfaction at the highest level submit a great importance at markets with the intense competitive because of the sustainability of tourism activities in the region.With this aim, firstly, tourism and tourism concepts were explained, and the tourism datas and Turkey values were determined and explained. Than it is taken destination definition, destination types and marketing strategies. In last section; it is studied research about Gaziantep tourism and marketing problems