Turizm işletmelerinde organik gıda kullanımı algı ve tutumlarının araştırılması: Gaziantep ili örneği
Investigation of perception and attitudes towards usage of organic food in tourism companies: Gaziantep companies sample
  1. Tez No: 421671
  2. Yazar: ZAFER BARIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİKE YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tüm canlıların sağlıklı yaşayabilmeleri ve yaşamlarını devam ettirebilmeleri doğru beslenme ile mümkün olabilmektedir. Doğru beslenme için de doğru gıdaların kullanılması gerekmektedir. Post modern dönemde yaşam şeklinin ve tüketim eğilimlerinin değişmesi bazı problemleri de beraberinde getirmiştir. Yaşam şeklinin değişimi ile birlikte sağlık sorunları artmış, tüketicilerin güvenebilecekleri gıda sayısında azalma meydana gelmiş, gıdaların besin değeri giderek azalmıştır. Bilinçlenmeye başlayan tüketiciler organik gıdalara yönelmeye başlamış, organik gıdalara olan talep artmaya başlamıştır. Yaşanmamış yiyecek içecek deneyimi için seyahat eden turistler tercih ettikleri destinasyonlarda sağlıklı, besleyici, güvenilir, kaliteli, lezzetli gıda aramaktadırlar. Tüketicilerin tercih ettikleri destinasyonlarda bu taleplerine cevap verebilecek organik gıdalarla hazırlanan yemeklerin bulunması sürdürülebilir gastronomi turizmi için önemlidir. Bu çalışmanın amacı, gastronomi turizminin temel unsurlarından olan turizm işletmelerinde organik gıda algı ve tutumlarının araştırılarak, gastronomi turizmine katkıda bulunabilmektir. Araştırmanın birinci bölümünde, organik gıda, organik gıdanın önemi, genetiği değiştirilmiş organizmalar, dünyada ve Türkiye'de organik gıda ile organik gıda tüketici tercihlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, turizm, sürdürülebilir turizm, turizm tarım sektörü ilişkisi, gastronomi turizmi, organik gıda ile ilişkili turizm çeşitleri, turizm işletmelerinde organik gıda kullanımına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise analizler sonucunda elde edilen bulgulara ve yorumlara yer verilmiş, çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sonucunda turizm işletmelerinde organik gıdalara karşı yeterli algının oluştuğu, organik gıdaya karşı olumlu tutumun olduğu görülmüştür. İşletmelerde yeterli organik gıda algısının oluşmasına rağmen, organik gıdanın turizm işletmelerinde istenilen düzeyde kullanılmadığı, turizm işletmelerinde organik gıdanın kısmen kullanıldığı tespit edilmiştir. Organik gıda kullandığını belirten işletmelerin gıdaları yerel ve bölgesel kaynaklardan karşıladıkları tespit edilmiştir. Bu işletmelerin %24,4'ünün sertifikalı organik gıda kullandığı, geriye kalan %75,6'sının ise sertifikalı organik gıda kullanmadığı saptanmıştır. Turizm işletmelerinin organik gıda alımı için küçük bütçeler ayırdıkları görülmüştür. İşletmelerin küçük bütçeler ayırmalarının nedenleri olarak organik gıda maliyetlerinin yüksek olması, organik gıda talebinin müşterilerce belirleniyor olması, yeteri kadar organik gıda dağıtım pazarlama ağının oluşmamış olması gösterilebilir. Müşterilerin organik gıda kullanan işletmelere karşı olumlu tutum ve tavırları diğer turizm işletmelerinin de organik gıdaya karşı tutumlarını etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
All living creatures are able to maintain their healthy living and life can be possible with proper nutrition. It is necessary to use the correct food for proper nutrition. Changes in lifestyle and consumption patterns in the postmodern era has brought with it some problems. Health problems have increased with the changes of lifestyle, the number of food that consumers can trust have decreased, the nutritional value of food has decreased steadily, consumers that become conscious have begun to turn to organic food, demand for organic food have been increased. Tourists who travel for experience food and beverages that they haven't ever tasted before, they seek healthy, nutritious, reliable, high quality, delicious food in destinations they prefer. In the destinations preferred by the consumer it is essential for sustainable gastronomy tourism to.respond to this request with meals prepared from organic food. The purpose of this work is to make contribution to gastronomy tourism with searching the perceptions and attitudes for organic food in tourism business which is one of the basic elements of gastronomy tourism. In the first section, organic food, the importance of organic food, genetically modified organisms, organic food and consumers organic food preferences in the world and in Turkey are mentioned. In the second part, tourism, sustainable tourism, relationship between tourism and agriculture sector, gastronomy tourism, types of tourism that related with organic food and the usage of organic food in the tourism business are emphasized. In the third section, the fact and interpretation obtained as a result of analyzes and there have been various suggestions. As a result of this work, it is observed that the sufficient perception against organic food in tourism businesses, the positive attitudes towards organic food. Despite the creation of adequate perception of organic food in businesses, the usage of organic food hasn't been at the desired level in the tourism businesses and it is also determined that organic food has been used partly in tourism businesses. Businesses which indicate to use organic food have been found to meet organic food from local and regional sources. 24.4 percents of this business use of certified organic food while the remaining 75,6 percents were found not to use certified organic food. It is observed that tourism businesses allocate small budget for organic food intake. It has been shown the reasons why businesses allocate small budget for organic food are the high cost of organic food, demanding for organic food determined by the customers and inadequate organic food distribution marketing network. The customers' positive attitudes towards the company uses organic food will affect other tourism businesses' attitudes towards organic food.